آشنایی با ۸ سردرد خطرناک | تغذیه سالم

آشنایی با ۸ سردرد خطرناک

متخصص مغز و اعصاب درباره ۸ سردرد خطرناک گفت: خیلی از سردردها عصبیه و فقط یک تا دو درصد از سردردها به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزیه و حدود ۹۸ درصد سردردها، خوش خیم و قابل بهبودند.

آشنایی با ۸ سردرد خطرناک

محبوبه جواهری درباره شکلای جور واجور سردرد گفت: سردردا تو یه تقسیم بندی در ۱۰ نوع تعریف می شن.دسته اول، سردرد خوشه ایه.این نوع سردرد ، شدیدترین درد رو داره، معمولا درد، هر روز تو یه ساعت مشخص بروز می کنه و ممکنه روزا ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشه.موقع شروع حمله، دردی شدید و کشنده تو یه طرف سر احساس می شه و ممکنه آبریزش بینی و چشم از همون طرف سر شروع شه.

:سردرد تنشی یا هیجانی نوع دیگه شایعه. دلیل ان انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شونِه و صورته و مهم ترین دلیل هم هیجانات عصبیه.درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شونِه شروع می شه و به تــدریج تموم کاسه سر رو فرا میگیره.مریض ممکنه تهوع پیدا کنه، اما به استفراغ دچار نمی شه. این درد می تونه نیم ساعت تا ۷ روز ادامه داشته باشه.

جواهری اضافه کرد: میگرن سردرد شدید و گذراییه که بعضی وقتا تو یه قسمت سر ایجاد میشه. طی اون شخص به طور غیرعادی احساس خستگی و مریضی می کنه. بعد حالت تهوع ، استفراغ، مشکلات بینایی و بیشتر بیزاری از نور داره.

ایشون به سردرد به وجود اومده به وسیله مننژیت یا عفونت پرده مغزی اشاره کرد و گفت:درد در این بیماران به صورت فشرده س و تموم سر رو فرا میگیره، با استراحت کم میشه و با حرکت بدنی شدید شدن می شه. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کنه.

این متخصص مغز و اعصاب گفت:سردرد به دلیل تومور مغزی معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتره و بیشتر وجود حمله ای داره. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه شدید شدن می شه. معمولا سردرد همراه با مشکلات خواب همراه س و بعضی وقتا مریض به دلیل سردرد از خواب بیــــــدار می شه.

ایشون سردرد به دلیل فشار خون بالا رو نوع دیگری گفت و گفت:سردرد در این بیماران، معمولا وقتی ظاهر می شه که فشار خون به حدود ۲۰ و ۱۲ رسیده باشه. این نوع سردرد بیشتر در ناحیه پس سره و با درمان فشار خون در بیشتر موارد از بین میره.

جواهری با اشاره به سردرد به وجود اومده به وسیله بیماریای چشمی گفت:عیوب انکساری چشم، دلیل پیدایش سردردهای تکراری در ناحیه پیشونی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شه. سردرد به وجود اومده به وسیله مریضی سینوس هم نوع دیگه ایه که بیشتر در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شه. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن شدید شدن می شه و پس از بیدار شدن از خــواب به بیشترین حد شدت خود می رسه. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوسا مرتفع می شن.

جواهری ادامه داد: سـردرد به وجود اومده به وسیله عفونت دندون هم از ناحیه صورت شروع و کم کم به تموم سر منتشر می شه و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین میره. سردرد آلرژیک هم نوع دیگه سردرده که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شه. معمولا همراه با این نوع سردرد، بقیه علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و بعضی وقتا اسهال دیده می شه و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شه.

ایشون گفت:تغییر در کیفیت سردرد،تکرار سردرد، سردردی که فرد از خواب بیدار کنه، سردردهای صبحگاهی، سردرد همراه با تهوع و استفراغ،سردرد کودکان به خصوص اگه تکرار شونده باشه، سردرد سالمندان،سردرد همراه با ترس از نور از جمله سردردهای خطرناکیه که باید با مشاهده اونا به دکتر مراجعه کرد./ تابناک

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • آشنایی با باکتری خطرناک باسیلوس سرئوس در برنج پخته مونده
  • ۱۰ شغل خطرناک دنیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *