آشنا شدن با بهترین گیاهان دارویی در دوره بارداری | طب ایرانی

آشنا شدن با بهترین گیاهان دارویی در دوره بارداری

آشنا شدن با بهترین گیاهان دارویی در دوره بارداری

ساقه های یولاف که درواقع دانه های جو رو به ما می بخشن، منبع غنی و خاص ای واسه دریافت بعضی از مواد مغذی هستن. کاه یولاف، بیشتر از هر چیزی شامل کلسیم و منیزیم زیادیه که هر دو اهمیت خاصی در دوران بارداری دارن.

گیاهان دارویی، اهمیت خاصی در زندگی خیلی از زنان دارن. لزومی نداره که به کار گیری همه گیاهان دارویی در طول دوره بارداری متوقف شه، اما در انتخاب اونا باید با دقت بیشتری انجام داد و پیشنهادای دکتر رو در نظر گرفت. در ادامه، دکتر استیسلین کولن (متخصص تغذیه بالنی و متخصص گیاه شناسی) ما رو با بهترین گیاهان دارویی در دوره بارداری آشنا می کنن.

زنجبیل

زنجبیل، یکی از بهترین گیاهان دارویی واسه تقویت هاضمه س و تاثیر اون بر کاهش تهوع هم از نظر بالینی ثابت شده. این گیاه دارویی معمولا واسه درمان مشکل خاصی به نام «مریضی صبح بعضی وقتا» که در بین زنان باردار رواج داره، استفاده میشن. زنجبیل در حالتای مختلفی قابل مصرفه و زنائی که حالت تهوع دارن، باید این حالتا رو واسه پیدا کردن حالت متناسب با شرایط خودشون امتحان کنن. زنائی که قادر به تحمل کردن طعم و بوی زنجبیل نیستن، می تونن کپسولای ۲۵۰ میلی گرمی زنجبیل رو تحت نظر دکتر مصرف کنن.

یونجه و گزنه

یونجه و گزنه، از منابع غنی واسه دریافت مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، آهن، کاروتن و ویتامین C هستن. مصرف این گیاهان به شکل چای می تونه به سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری کمک کنه. شاخص ترین ویژگی یونجه، بالا بودن اندازه ویتامین K در اون هستش که در لخته شدن خون نقش مهمی داره. رژیم غذایی پر از ویتامین K می تونه به کاهش خطر خون ریزی پس از زایمون کمک کنه. یونجه و گزنه، هر دو، باید در طول دوره بارداری و بعد از زایمون مورد استفاده قرار بگیرن.

بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه، خوش عطر، کاربرده های زیادی در دوران بارداری داره. بادرنجبویه، گیاه دارویی مهمیه که به آرامش اعصاب، کاهش تنش و تقویت هاضمه کمک می کنه. ویژگی دیگه بادرنجبویه، تاثیر اون در بهبود خلق وخو و حس وحال زنان بارداره. این گیاه دارویی در طول دوره های سرماخوردگی و آنفلوانزا هم به بدن کمک می کنه و البته نقش مهمی هم جهت با عادی سازی فشار خون در دوران بارداری اجرا می سازه.

کاه یولاف

ساقه های یولاف که درواقع دانه های جو رو به ما می بخشن، منبع غنی و خاص ای واسه دریافت بعضی از مواد مغذی هستن. کاه یولاف، بیشتر از هر چیزی شامل کلسیم و منیزیم زیادیه که هر دو اهمیت خاصی در دوران بارداری دارن. این گیاه واسه تمدد اعصاب زنان باردار هم خوبه و خطری هم واسه اونا ایجاد نمی کنه. زنان باردار می تونن از کاه یولاف واسه جفت و جور چای استفاده کنن و از این روش هم آرامش به دست بیارن و هم استرس خودشون رو کاهش بدن.

تمشک

برگ تمشک شامل اندازه خیلی از مواد مغذی مهم مانند کلسیم، آهن و یه سری از ویتامینای B هستش. این گیاه هم اینکه شامل ترکیبات شیمیایی مهمیه که بر رحم در دوران بارداری تاثیر مثبت می ذارن. درواقع، محققان می گن که ترکیبات برگ تمشک می تونن این اثرات رو دارا باشن: تقویت دیواره رحم، ریلکس کردن عضله ها، تقویت توانایی انقباضی رحم واسه زایمون راحت تر و سریع تر.

بعضی از زنان از برگ تمشک یا خود تمشک واسه جفت و جور چای استفاده می کنن که تاثیر خوبی واسه اونا داره. گروهی از کارشناسان فکر می کنن که زنان بعد از زایمون هم باید مصرف این چای رو ادامه بدن، چون به بازسازی دستگاه تولید مثل کمک می کنه و شرایط رو واسه بارداری در سالای آینده جفت و جور می سازه.

ریشه گیاه باباآدم

ریشه باباآدم، یکی از گیاهان دارویی است که می تونه کاربرده های مختلفی واسه دوران بارداری داشته باشه. این گیاه، املاح مهمی رو به بدن میرسونه و حتی می تونه به عنوان یکی از مواد غذایی در جفت و جور سوپا استفاده شه. ریشه باباآدم، هم کبد و هم دستگاه ادراری رو تقویت می کنه و این توانایی رو هم داره که تعادل رو به قند خون در دوران بارداری بازگرداند. زنائی که بیشتر مستعد دچار شدن به یبوست هستن، می تونن از ریشه باباآدم به عنوان ترکیب ملیّن ناچیز و با هدف تقویت پروسهای گوارشی کمک بگیرن.سلامتیسم

.

منبع : pezeshk.us