آشنا شدن با حقایق جالبی درمورد فیبرها | تغذیه سالم

آشنا شدن با حقایق جالبی درمورد فیبرها

آشنا شدن با حقایق جالبی درمورد فیبرها

تغذیه

فیبرها درکنار فواید شناخته شده شون ـ جلوگیری از یبوست و مشکلات دستگاه گوارش ـ اثرات فراوون دیگری هم بر سلامت ما دارن.

این اثرات، کاهش خطر حملات قلبی، سکته، سرطانا، چاقی، سنگ کلیه و فشارخون بالا رو شامل می شه. با حقایق جالبی در مورد این مواد به درد بخور آشنا میشیم.

۱ـ فیبرها یا کربوهیدراتای غیرقابل هضم گیاهی شامل دیواره سلولی و بخشای ذخیره کننده گیاهان در آجیل، سبزیجات، میوه ها، لوبیاها، دانه ها و غلات کامل یافت می شن. این مواد به صورت به طور کامل دست نخورده ای از طول تقریبا ۵/۸ متری دستگاه گوارش عبور می کنن و شامل کالری پایینی هستن.

۲ـ هردونوع فیبر ـ محلول و نامحلول ـ واسه حفظ سلامت اهمیت دارن. فیبر نامحلول به مواد زائد در بدن وصل شده و به حجیم تر شدن و دفع آسون تر اونا کمک می کنه. این خاصیت فیبرها از بیماریای قلبی، هموروئید و بعضی شکلای جور واجور سرطان مانع می شه. فیبرهای نامحلول جذب چربیا و قندها رو در خون کندتر و به تنظیم قند خون کمک می کنن. این فیبرها هم اینکه سطح کلسترول بد خون رو کاهش میدن.

۳ـ انجمن تغذیه آمریکا، دریافت روزانه ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر رو پیشنهاد می کنه، اما خیلی از ما روزانه فقط ۱۵ گرم فیبر دریافت می کنیم. حرکات روده ای ناسالم ـ اجابت مزاج کمتر از دو تا سه بار در روز ـ از علائم مصرف کم فیبره.

۴ ـ فیبرها فقط در مواد غذایی گیاهی وجود دارن. گوشت و اجناس لبنی هیچ نوع فیبری ندارن. آب میوه ها و سبزیجات نسبت به خود اونا فیبر کمتری دارن. پختن یا خشک کردن مواد غذایی فیبر موجود در اونا رو ازبین نمی بره.

۵ ـ فیبرها از سرطان پستون جلوگیری می کنن. دوبرابر کردن مصرف فیبر، اثرات زیادی بر جلوگیری از سرطان روده بزرگ داره. رژیم غذایی غنی از فیبر از دیورتیکولوز ـ تشکیل بیرون زدگیای کیسه مانند در دیواره روده ـ مانع می شه و یه رژیم غذایی کم فیبر، خطر آپاندیسیت ـ عادی ترین مشکلات شکمی اورژانسی ـ رو زیاد می کنه.

۶ ـ مصرف فیبر زیاد می تونه واسه سلامت مضر باشه. مثلا مصرف بیشتر از ۵۰ گرم فیبر در روز عوارضی مانند نفخ و اسهال رو به دنبال داره. این شرایط با جذب مواد معدنی مهم تداخل بوجود میاره.

۷ ـ تحقیقات نشون میده خطر مرگ ـ به هر علتی ـ در کسائی که بیشترین مصرف فیبر رو دارن خیلی کم میشه. براساس اعلام موسسه ملی سرطان آمریکا افزایش ده گرمی در مصرف فیبر، خطر مرگ رو در زنان،

۱۵ درصد و در مردان ۱۰ درصد کم می کنه.

۸ ـ هرچقدرفیبر بیشتری مصرف کنیم واسه حرکت فیبرها در دستگاه گوارش به آب بیشتری نیاز داریم.

۹ ـ تحقیقات نشون میده مصرف بیشتر از ۱۴ گرم فیبر در روز باعث کاهش ۱۰ درصدی کالریای دریافتی می شه. علاوه بر این، براساس تحقیقات بلندمدت آدمایی که غذاهای غنی از فیبر مصرف می کنن، نسبت به کسائی که مصرف کمتری دارن، لاغرتر هستن.

۱۰ ـ پزشکان فکر می کنن افزایش مصرف فیبر در کسائی که دریافتی پایینی دارن باید کم کم صورت بگیره تا از بروز نفخ و تشکیل گاز جلوگیری شه.جام جم

.

منبع : pezeshk.us

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *