آشنا شدن با خواص درمانی تخم شاهی | طب ایرانی

آشنا شدن با فایده های درمانی تخم شاهی

طب سنتی

یکی از سبزیایی که ارزش غذایی بالایی داره شاهیه. این سبزی که طبیعت اونو سخاوتمندانه در اختیار ما قرار میده، واسه درمان خیلی از بیماریا استفاده می شه. از جمله خاصیتای شاهی می تونه به رفع رطوبات غلیظ بدن، خلط آور، قانون آور و تقویت معده اشاره کرد.

شاهی از سبزیای پرخاصیته که هم ارزش غذایی داشته و هم واسه درمان بیماریا کاربرد داره. از ریشه، ساقه، برگ و تخم شاهی در طب سنتی استفاده دارویی میشه. این سبزی به درد بخور و پرخاصیت به دلیل کشت آسون و رشد سریع در همه مناطق ایران روییده شده و دسترسی به اون راحت و ارزانه. تخم شاهی مزه تقریبا تند و تلخی داره. خواص تخم شاهی و فواید درمانی اون زیاد بوده، دارای خاصیت چربی سوزی، تصفیه کنندگی خون، شیرافزایی، قاعدگی آور، مقوی، نیروبخش و ادرارآوره. در ادامه این مطلب بعضی از مهمترین خواص تخم شاهی و فواید درمانی این سبزی جمع آوری شده. با ما همراه باشین.

گیاه شناسی شاهی

شاهی که با نام تره تیک هم معروفه، گیاهی یکساله و بومی مدیترانه شرقیه. این سبزی در همه مناطق ایران رویش داشته و در اوایل بهار در دسترس قرار میگیره. ارتفاع این گیاه به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر میرسه و از همه قسمتهای اون استفاده دارویی به عمل میاد.

خواص تخم شاهی (طبیعت و فایده های درمانی)

از تخم شاهی در طب سنتی واسه درمان بیماریا استفاده میشه. طبع دانه یا تخم شاهی گرم و خشکه. بعضی از فایده های درمانی اون به توضیح زیره:

به کار گیری تخم شاهی واسه آرامش درد چشم به درد بخوره.

از خواص تخم شاهی کمک به درمان بعضی ناراحتیای دستگاه گوارش مثل درمان اسهال مخصوصا اسهال خونی و رفع سوء هاضمه است.

مصرف تخم شاهی باعث تقویت قوای جنسی میشه.

تخم شاهی خاصیت ملین داشته واسه درمان یبوست خوبه.

کارشناسان طب سنتی فکر می کنن مصرف تخم شاهی به دلیل طبع گرم اون، رطوبات غلیظ بدن رو از بین برده و رفع می سازه.

در طب سنتی از خواص تخم شاهی واسه درمان مریضی جزام و بعضی بیماریای دیگه پوستی استفاده میشه.

به کار گیری تخم گیاه شاهی واسه درمون آسم و سرفه موثره.

از دیگر خواص تخم شاهی برطرف کردن لکه های سفید پوست و لکه های کک و مکه. به این منظور باید تخم شاهی رو کوبید و با کمی عسل مخلوط کرد و روی لکه ها قرار داد. این عمل رو روزی یه مرتبه تکرار کنین تا بهبودی کامل انجام بشه. هم اینکه واسه نابود کردن کک و مک و لکه های ریز قهوه ای رنگ پوست میشه برگ شاهی رو کوبید و روی لکه ها گذاشت و یا تخم شاهی رو کوبید و در مقداری آب خیس کرد و یه بار در روز روی لکه ها گذاشت و اون قدر ادامه داد تا لکه ها برطرف شن.

تخم شاهی به دلیل وجود ویتامین آ موجود در اون واسه درمان بیماریای چشمی خوبه.

از دیگر خواص تخم شاهی و برگ اون نابود کردن بوی بد زیر بغله. واسه این منظور باید صبح ناشتا مقداری شاهی و یا تخم شاهی تناول کرد و چند روز متوالی تکرار کرد.

خواص برگ شاهی

مهترین فایده های درمانی برگ شاهی عبارتند از:

جویدن برگهای شاهی واسه تقویت لثه ها به درد بخور بوده باعث استواری لثه میشه.

برگهای سبزی شاهی شامل مقادیر زیادی ویتامینا و مواد انتی اکسیدانته و از رشد سلولهای سرطانی پیشگیری میکنه.

سبزی شاهی شامل ویتامین ث و اسید فولیکه و به خاطر همین واسه درمان کم خونی خوبه.

از خواص شاهی کمک به کارکرد کلیه ها هستش کارشناسان طب سنتی به کسائی که به سنگ کلیه و سنگ مثانه دارن مصرف سبزی شاهی رو پیشنهاد میکنن.

شاهی واسه درمان مشکلات مفصلی و نقرس به درد بخوره.

شاهی واسه رفع ناراحتیای دستگاه تنفسی و مریضی آسم خوبه. کسائی که برو نشیت یا آسم دارن میتونن روزانه ۶۰ تا ۱۵۰ گرم عصاره شاهی رو مصرف کنن.

مصرف سبزی شاهی به کاهش چربی و کلسترول بد خون کمک میکنه.

ارزش غذایی شاهی

سبزی شاهی پر از شکلای جور واجور ویتامین ها مثل ویتامین آ، ویتامین ث و ویتامینای ب۱ و ب۲ه. هم اینکه دارای مقدار زیادی کاروتنه. این سبزی پرخاصیت شامل مقدار قابل توجه ای عناصر غذایی مثل کلسیم، آرسنیک، منگنز، مس، روی و گوگرده.

مضرات تخم شاهی

مصرف دانه یا تخم شاهی (تره تیزک) واسه زنان باردار مضر بوده، منتهی به سقط جنین میشه.

زیاده روی در مصرف شاهی و تخم ان واسه روده بزرگ و مثانه ضرر داره.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *