آشنا شدن با خواص مختلف بادام و فراورده های آن | تغذیه سالم

آشنا شدن با خواص جور واجور بادام و فراوردهای اون

تغذیه

در این مطلب با خواص جور واجور بادام و فراوردهای اون آشنا میشیم که از جمله میشه به رفع مشکل کبدی، یبوست، سنگ مثانه، زخم روده ها، ضعف قوای مردونه و زنونه، اسهال و … به وسیله فراوردهای بادام اشاره داشت.

بادام دانه بومی ایران و جنوب آسیا هستش؛ در سده های گذشته از ایران به اسپانیا و امریکا رفته و الان بزرگترین کشورای تولید کننده بادام آمریکا و اسپانیا هستن.

واژه بادام به انگلیسی Amygdalus هم ایرانیه و از فارسی به ترکی، عربی، هندی و اردو رفته است؛ بادام گونه های مختلفی داره که به دلیل وسعت کاربرد چند گونه «بادام تلخ»، «بادام کوهی»، «بادام هندی» و «بادام زمینی» رو به صورت جداگونه معرفی می کنیم.

اما گونه های نادر اون شامل تِنگِرس یا بادام خارآلود یا تِنْگِس، که فقط در زاگرس جنوبی در ایران می رید و بادام شرقی گونه ای بادام وحشی که بومی غرب ایران و شمال عراقه.

درخت بادام معمولی ۴ تا ۱۰ متره با چوبی ستبر و سخت، شکوفه اون سفید و مثل شکوفه گیلاسه، میوه اون که چاقاله نامیده می شه اول، سبزه با مغزی سفید؛ شکوفه بادام در اوائل بهار گل می کنه و دانه بادام در اواخر تابستون، سفت و سخت و رسیده می شه.

حدود نصف وزن دانه بادام از روغن تشکیل می شه که چربی با اسیدهای غیر اشباعه؛ پس واسه افراد چاق و دارای امراض قلبی و عروقی، مضر نیس؛ این میوه بسیار مغذی و پرکالریه و ۷-۱۴ عدد دانه اون، آدم گرسنه رو سیر می کنه.

در دانه بادام هم اینکه شامل «نشاسته»، «قند»، «فیبر»، «پروتئین»، «آب» شکلای جور واجور «ویتامین»، شکلای جور واجور مواد معدنی مانند «کلسیم»، «آهن»، «منیزیم»، «منگنز»، «فسفر»، «پتاسیم»، «سدیم» و «روی» است.

فرآورده های بادام

بادام به صورت خام، خاصیت غذایی و درمانی داره اما «روغن» اونم به دو صورت خوراکی و مالشی، از بهترین داروها واسه درمانی شکلای جور واجور بیماریای گوارشی، ضعف قوای مردونه و زنونه، کوفتگیا و… است هم اینکه از ترکیب بادام در خیلی از غذاها به صورت فرنی، خورشت فسنجان بادام یا «شیربادام» میشه واسه بهبود سلامت و درمان بیماریهای جور واجور استفاده کرد که توضیح اون در مباحث دیگه میاد.

فایده های درمانی بادام

بادام شیرین از نظر طببیان اسلامی، کمی گرم و تره؛ ملین بوده و واسه درمان زخم روده ها، مثانه و اسهال خوبه؛ بادام سینه رو نرم می کنه و تقویت کننده قوای جنسی است.

روغن بادام ضد یبوست است و مصرف اون با آب ولرم، دل پیچه و انسداد روده های کودکان رو رفع می کنه؛ واسه درمان سنگ مثانه موثره هم اینکه خواب آور و درمان بی خوابی است؛ مالیدن روغن بادام به مفاصل و مهرهای کمر، درد اونا رو کم می کنه هم اینکه روغن بادام، ضداگزما و کاهنده خارش پوستِ گرم و خشکه.

شیربادام واسه رفع سرفه، ناراحتی حنجره و تنگی نفس و خوش آواز شدن به درد بخور بوده و خاصیت خلط بیاری داره و واسه درمان دردهای کبدی خوبه.

بادام بوداده، مقوی معده بوده و قابضه؛ چغاله بادام، لثه و ریشه دندون رو تقویت می کنه و واسه رفع خشکی دهن خوبه.

دمجوش شکوفه بادام مسهله؛ دمجوش پوست قهوه ای مغز بادام، مسکن درد و التهاب مجاری تنفسی است.

دمجوش برگ درخت بادام واسه مشکل کبد و کیسه صفرا و رفع انگل و بیماریهای عفونی، خوبه هم اینکه برخلاف خود بادام، قابض بوده و اسهال رو نابود می کنه.

تسنیم

.

منبع : pezeshk.us

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *