آشنا شدن با خوراکی های ادرار آور | تغذیه سالم

آشنا شدن با خوراکیای ادرار آور

تغذیه

به کار گیری خوراکیای ادرار آور واسه کاهش وزن کار اشتباهیه، این عمل نه فقط باعث کم آبی بدن می شه بلکه در صورت برگشت آب به بدن، وزن قبلی هم برمیگرده

غذاهای جور واجور، نوشیدنیا، گیاهان و ادویه های متفاوت همه به عنوان ادرار آورای طبیعی در بدن کار می کنن. بعضی موارد ممکنه فردی دچار وضعیت خاصی شده باشه که بدن نیاز داره مایعات رو ذخیره کنه، در این صورت از مصرف مواد غذایی ادرار آور دوری کنین.

به کار گیری خوراکیای ادرار آور واسه کاهش وزن(Weight Loss) کار اشتباهیه، این عمل نه فقط باعث کم آبی بدن می شه بلکه در صورت برگشت آب به بدن، وزن قبلی هم برمیگرده.

۱ – مشکی دانه

مشکی دانه ها یه ادرار آورنده طبیعی هستن که به عنوان دارو هم تجویز می شن. دانه های مشکی باعث افزایش تولید ادرار می شن و البته سطح سدیم و پتاسیم رو کاهش میدن.

مشکی دانه ها دارای عطر و طعم فلفلی قوی هستن و در شکلای جور واجور غذاهای هندی و خاورمیانه ای استفاده می شن. تازگیا، مشکی دانه ها رو به عنوان یه دکتر احتمالی واسه فشار خون بالا مورد مطالعه قرار دادن. البته مصرف دوزای بالا ممکنه دلیل آسیبای کبدی شه.

۲ – ختمی

گیاه ختمی هم به عنوان یه ادرار آور طبیعی(normal) عمل می کنه و هم اینکه از دفع پتاسیم در بدن مانع می شه.

گیاه ختمی دارای گونه های دیگری هم هستش که به اسمای چای ترش یا چای مکه، قرمز رنگ شناخته می شن. بیشتر از اونا به عنوان دارو استفاده می کنن. گلبرگای خشک شده این گیاه رو می تونین به صورت دم کرده مصرف کنین.

۳ – قاصدک

قاصدک یا خبرچین، گیاهیه علفی که در خیلی از نقاط نیمکره شمالی زمین پیدا میشه.

۴ – زنجبیل

زنجبیل و قاصدک در شکلای جور واجور نوشیدنیا و چایا استفاده میشن؛ و حتی بعضی افراد می گن که هر دو اونا با هم دارای خواص ادرار آور و ویژگیای سم زدایی هستن. هرچند تحقیقات هنوز این رو تایید نکرده ان.

۵ – جعفری

یه مطالعه نوین که روی موشا انجام شده بود، نشون می داد که عصاره دانه جعفری، خیلی ادرار رو زیاد می کنه. سالهای بسیاریه که از جعفری به عنوان یه داروی ادرار آور خونگی استفاده می شه.

جعفری، بیشتر به عنوان یه ادویه تازه و خشک شده، در غذاهای ایتالیایی و درکنار ماهی و مرغ سرو می شه.

۶ – کافئین

کافئین دارای اثری کوتاهه. کافئین در شکلای جور واجور قهوه، چای و نوشیدنیای انرژی زا پیدا میشه. البته ممکنه در آدمایی که به طور منظم نوشیدنیای کافئین دار می خورن، هیچ گونه واکنشی ایجاد نشه.

تئوفیلین، ترکیباتیه که در چای پیدا میشه و باعث افزایش اثر ادرار بیاری کافئین می شه.

تورمای به وجود اومده به وسیله مایع اضافی، که در بافت بدن آدم ذخیره می شن، می تونن از راه به کار گیری مواد غذایی ادرار آور درمان شن.

این تورما ممکنه به وجود اومده به وسیله مصرف دارو های پزشکی و درمانی باشن. آدمایی که فکر می کنن با به کار گیری مواد خوراکی ادرار آور می تونن از شر اونا خلاص شن، در اول باید با دکتر خود در این مورد مشورت کنن.

مصرف مواد خوراکی ادرار آور می تونه واسه افراد گرفتار به بیماریای کلیوی به درد بخور باشه، چون کلیه اونا قادر به فیلتر پتاسیم نیس و این می تونه دلیل بروز مشکلاتی واسه سلامتی شه.

هم اینکه خوراکیای ادرار آور ممکنه سطوح دیگر مواد معدنی مهم مانند منیزیم رو تغییر بدن.

خیلی با اهمیته که سطوح سدیم، پتاسیم، و منیزیم موقع به کار گیری خوراکیای ادرار آور بررسی شن. به خصوص در آدمایی که دچار مشکلات فشار خون و کلیه هستن.

مشکلات جانبی خوراکیای ادرار آور عبارتند از:

• خستگی

• ضعف

تکرر ادرار

• تشنگی

• کم آبی

گرفتگی عضلات

خشکی پوست

سرگیجه

.

منبع : pezeshk.us

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *