آشنا شدن با علائم شایع مسمومیت غذایی | تغذیه سالم

آشنا شدن با علائم شایع مسمومیت غذایی

آشنا شدن با علائم شایع مسمومیت غذایی

تغذیه

به دلیل این که شکلای جور واجور مختلفی از ارگانیسما می تونن ایجاد کننده مسمومیت غذایی شن، علائم و شدت اون می تونه فرق داشته باشه.

مسمومیت غذایی یه مریضی به وجود اومده به وسیله مصرف مواد غذایی یا نوشیدنیای شامل باکتریا، ویروسا یا انگلای مضره.

در شرایطی که خیلی از مواد غذایی به طور بالقوه شامل موجودات ضرر دارن، اما معمولا طی طبخ و پز اونا از بین می رن.

با این وجود، اگه بهداشت رعایت نشه و مواد غذایی به روش درست ذخیره و نگهداری نشن، مثلا، نبود شستشوی دست ها یا نگهداری گوشت خام در یخچال، حتی غذاهای پخته هم می تونن آلوده بوده و موجب مریضی شن.

خوردن مواد غذایی شامل سموم مضر هم می تونه دلیل مسمومیت غذایی باشه. این سموم می تونن در حالت عادی در غذاها وجود دارا باشن، مانند بعضی گونه های قارچ، یا به وسیله باکتری در غذایی که فاسد شده، تولید شن.

به دلیل این که شکلای جور واجور مختلفی از ارگانیسما می تونن ایجاد کننده مسمومیت غذایی شن، علائم و شدت اون می تونه فرق داشته باشه.

علاوه بر این، از وقتی که غذای مسموم رو مصرف می کنین تا وقتی که علائم ظاهر می شن می تونه از چند ساعت تا چند روز متغیر باشه، از این رو، شناسایی مجرم اصلی سخت می شه.

بعضی مواد غذایی در مورد مسمومیت غذایی نسبت به بقیه خطر بیشتری ایجاد می کنن، که از اون جمله میشه به گوشت و مرغ خوب پخته نشده، تخم مرغ، اجناس لبنی پاستوریزه نشده، نرمتنان صدفدار و میوه ها و سبزیجات نشسته اشاره کرد.

در ادامه با بعضی از علائم شایع مسمومیت غذایی بیشتر آشنا میشیم.

درد و گرفتگی شکمی

درد شکمی در ناحیه زیر قفسه سینه و بالای لگن احساس می شه. در موارد مسمومیت غذایی، ارگانیسمای مضر می تونن سمومی رو تولید کنن که دیواره داخلی معده و روده ها رو تحریک می کنن. این شرایط می تونه به تشکیل التهاب در معده منجر شه، که ممکنه درد در ناحیه شکم رو موجب شه.

افراد گرفتار به مسمومیت غذایی ممکنه گرفتگی در ناحیه شکم رو هم تجربه کنندف چون عضلات شکم منقبض می شن تا حرکات طبیعی روده رو به خاطر خلاص شدن از شر ارگانیسمای مضر در کوتاه ترین زمان ممکن تسریع کنن.

با این وجود، درد و گرفتگیای شکمی شایع هستن و می تونن به دلایل جور واجور شکل بگیرن. بر همین پایه، این علائم ممکنه به تنهایی نشونه ای از مسمومیت غذایی نباشن.

علاوه بر این، تموم موارد مسمویت غذایی به درد یا گرفتگی شکمی منجر نمی شن.

اسهال

اسهال به شکل مدفوع شل و آبکی توصیف می شه که سه بار یا بیشتر طی ۲۴ ساعت اتفاق می افته. این شرایط معمولا نشونه ای از مسمویت غذاییه.

اسهال وقتی اتفاق می افته که کارایی روده واسه بازجذب آب و دیگه مایعات ترشح شده طی روند گوارش به واسطه التهاب کم میشه.

هم اینکه، اسهال ممکنه با علائم دیگه، مانند حس نیاز به به کار گیری توالت، نفخ یا گرفتگیای شکمی همراه باشه.

از اونجایی که فرد گرفتار به اسهال آب بیشتری رو نسبت به شرایط عادی از دست میده، در خطر کم آبی بدن قرار میگیره. در نتیجه، نوشیدن مایعات به خاطر تامین آب لازم بدن مهمه.

علاوه بر آب، غذاهای مایع مانند سوپ هم می تونن به مقابله با کم آبی بدن کمک کنن و اگه قادر به مصرف غذاهای جامد نیستین، مقداری انرژی هم واسه شما تامین کنن.

واسه بررسی این که با کم آبی مواجه هستین یا خیر به رنگ ادرار به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. در حالت عادی رنگ ادرار باید زرد کمرنگ یا شفاف باشه. رنگ تیره یا زرد پررنگ ادرار ممکنه نشونه ای از کم آبی بدن باشه.

سردرد

سردردها بسیار شایع هستن. افراد می تونن به دلایل جور واجور از جمله استرس، مصرف الکل، کم آبی بدن و خستگی دچار سردرد شن.

به دلیل این که مسمویت غذایی ممکنه خستگی و کم آبی بدن رو به همراه داشته باشه، می تونه به تشکیل سردرد هم منجر شه.

کم آبی بدن می تونه به صورت مستقیم مغز رو تحت تاثیر قرار داده و موجب از دست دادن مایع در این اندام و کوچیک شدن موقتی اون شه.

در صورت تجربه استفراغ و اسهال، که هر دو می تونن آدم رو در برابر کم آبی بدن بذارن، احتمال تجربه سردرد هر چی بیشتر زیاد می شه.

استفراغ

استفراغ یه موضوع طبیعی واسه افراد گرفتار به مسمویت غذاییه. این شرایط وقتی اتفاق می افته که عضلات شکم و دیافراگم شدیدا منقبض می شن و فرد رو مجبور می کنن به صورت غیر ارادی محتوای معده رو بالا آورده و وارد دهن کنه.

این یه کارکرد محافظتیه و وقتی که بدن درتلاشه از شر ارگانیسما یا سموم خطرناک خلاص شه، اتفاق می افته. در واقع، مسمویت غذایی بیشتر به تشکیل حالت تهوع و استفراغ شدید منجر می شه.

واسه بعضی افراد این حالت کم میشه، در شرایطی که بقیه ممکنه به طور متناوب استفراغ کردن رو تجربه کنن.

اگه دائم استفراغ می کنین و نمی تونین مایعات رو پایین نگه دارین، باید کمک پزشکی به خاطر پیشگیری از کم آبی بدن دریافت کنین.

ضعف و خستگی از دیگر نشونه های شایع مسمویت غذایی هستن

احساس مریضی

افراد گرفتار به مسمویت غذایی بیشتر کاهش اشتها و دیگه علائم شایع دچار شدن به یه مریضی مانند خستگی رو تجربه می کنن. این شرایط در نتیجه واکنشای سیستم ایمنی واسه مقابله با عفونتی که به بدن حمله کرده استف شکل میگیره.

به عنوان بخشی از این عکس العمل، بدن پیام رسانای شیمیایی به نام سیتوکینا رو ترشح می کنه. سیتوکینا نقشای مختلفی رو دوش دارن، اما یکی از مهم ترین اونا تنظیم عکس العمل سیستم ایمنی بدن به عفونته. اونا این کار رو با راهنمایی سلولای سیستم ایمنی که به کجا برن و چیجوری رفتار کنن، انجام میدن.

علاوه بر کمک به بدن در مقابله با عفونت، مانند مسمویت غذایی، سیتوکینا سیگنالایی رو به مغز ارسال می کنن و موجب تشکیل نشونه هایی مانند کاهش اشتها، خستگی، و درد می شن که کلا با دچار شدن به مریضی پیوند خورده ان.

این مجموعه از علائم می تونن به شرایطی که «رفتار مریضی» نامیده می شه، منجر شه، چون فرد از تعاملات اجتماعی دوری می کنه، احساس می کنه به استراحت بیشتری نیاز داره و اشتهایی واسه غذا خوردن نداره.

رفتاری مریضی یه نشونه از اینه که بدن توجه خود رو از پروسهای دیگه، مانند گوارش، منحرف کرده و مقابله با عفونت رو در اولویت قرار داده.

تب

اگه دمای بدن از محدوده عادی – ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتیگراد – بیشتر شه، شما تب دارین. تب از نشونه های شایع خیلی از بیماریا هستش و به عنوان بخشی از دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت اتفاق می افته.

مواد تولیدکننده تب به نام پیروژنا افزایش دما رو موجب می شن. اونا به وسیله سیستم ایمنی بدن یا باکتریای عفونی که وارد بدن شدن، ترشح می شن.

پیروژنا پیامایی رو ارسال می کنن که مغز رو گول مالیده و این اندام فکر میکنه دمای بدن سردتر از حالت عادیه. بر همین پایه، بدن گرمای بیشتری تولید می کنه و گرمای کمتری از دست میده، از این رو، دمای بدن زیاد می شه و در آخر تب شکل میگیره.

این افزایش دما به بدن در مقابله با عفونت از راه کشتن یا کند کردن رشد ارگانیسمایی که به گرما حساس هستن، کمک می کنه. هم اینکه، تب فعالیت گلبولای سفید خون رو زیاد می کنه که به مقابله با عفونت کمک می کنه.

لرز

لرز می تونه به واسطه تلاش بدن واسه افرایش دما شکل بگیره. لرز موجب می شه تا عضلات به سرعت منقبض و منبسط شن، که این شرایط گرما تولید می کنه. لرز بیشتر با تب همراه س، چون پیروژنا بدن رو فریب میدن که بیشتر از اندازه سرد شده و باید گرم شه.

تب می تونه به واسطه بیماریای مختلفی، از جمله مسمویت غذایی، شکل بگیره، از این رو، لرز هم یکی از علائم عادی اون هستش.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از دیگر نشونه های شایع مسمویت غذایی هستن. این علائم به واسطه انتشار پیام رسانای شیمیایی به نام سیتوکینا شکل می گیرن.

علاوه بر این، کم شدن اندازه غذای مصرفی به واسطه کاهش اشتها ممکنه موجب احساس خستگی در فرد مریض شه.

ضعف و خستگی هر دو از علائم رفتار مریضی هستن، که به بدن در استراحت و اولویت بندی بهتر کمک می کنه.

اونا می تونن از علائم بیماریای دیگه هم باشن. در نتیجه، وقتی که با ضعف و خستگی مواجه هستین، بهترین کار گوش دادن به بدن و استراحت کردنه.

حالت تهوع

حالت تهوع احساس ناخوشایندیه که براساس اون به نظر می رسه در شرف استفراغ کردن هستین، با اینکه ممکنه این اتفاق به واقع اتفاق بیفته یا خیر.

در شرایطی که حالت تهوع هنگام مسمومیت غذایی طبیعیه، اما این شرایط به دلیلای زیادی می تونه شکل بگیره، که از اون جمله میشه به میگرن، مریضی حرکت، و غذا خوردن بیشتر از اندازه اشاره کرد.

حالت تهوع مربوط به مسمویت غذایی معمولا پس از یک تا هشت از یه وعده غذایی شکل میگیره.

حالت تهوع به عنوان یه سیگنال اخطار دهنده عمل می کنه، که به بدن اجازه میده از گوارش چیزی بالقوه خطرناک خبردار شه.

دردهای عضلانی

وقتی که با یه عفونت، مانند مسمویت غذایی، مواجه هستین، امکان تجربه دردهای عضلانی هست. این شرایط به دلیل اون شکل میگیره که سیستم ایمنی فعال شده و موجب التهاب می شه.

طی این روند، بدن هیستامین، یه ماده شیمیایی که به گشاد شدن رگای خونی کمک می کنه و اجازه میده گلبولای سفید بیشتری واسه مقابله با عفونت منتقل شن، ترشح می کنه.

هیستامین به افزایش جریان خون به مناطق آلوده بدن کمک می کنه. در کنار مواد دیگه درگیر در عکس العمل سیستم ایمنی، مثل سیتوکینا، هیستامین می تونه به بخشای دیگه بدن رفته و گیرنده های درد رو تحریک کنه.

این شرایط می تونه بخشای خاصی از بدن رو نسبت به درد حساس تر سازه و به تشکیل دردهای مبهم منجر شه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *