آشنا شدن با غذاهایی که چندان هم سالم نیستند | تغذیه سالم

آشنا شدن با غذاهایی که خیلی هم سالم نیستن

تغذیه

درسته که میوه ها خشک شده منبعی عالی از ویتامینا ، مواد معدنی و فیبر هستن، اما شما باید اونا رو کمتر استفاده کنین چون شامل کالری و قند خیلی بالایی هستن. مثلا فقط یه فنجون آلو شامل بیشتر از ۴۰۰ کالری و ۴۵ گرم قنده در حالی که یه فنجون آلوی تازه فقط ۷۶ کالری و ۱۶ گرم قند داره.

به گزارش روزنامه پزشکی ایران: آب خیار و مافین واسه صبحونه؛ سالاد سزار و اسنک پروتئینی واسه نا هار و یه همبرگر بوقلمون با تموم مخلفات واسه شام. این برنامه غذایی با شکلای جور واجور شکر، چربی و کالری مخفی خود می تونه رژیم غذایی شما رو نابود کنه و حتی باعث زیاد شدن وزن تون شن. از این رو در ادامه، شما رو با غذاهایی که خیلی هم سالم نیستن، آشنا می کنیم!

شکلات تخته ای

اگه وقت ندارین ممکنه به شکلاتا پروتئینی (مثل شکلای جور واجور شکلاتا تخته ای) متوسل شید. این گزینه ها رو با اسما یی مانند «بدون گلوتن»، «کم چربی» و «طبیعی» به بازار عرضه می کنن. اما این برچسبا همه در حد شعار و خلاف واقعیت ان. به جای اونا بهتره از مقداری ماست بدون چربی با یه فنجون از شکلای جور واجور توتا ، برشا سیب با ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و یا یه تخم مرغ سفت و کراکر گندمی سبوس دار استفاده کنین.

گرانولا

فقط یه قاشق مرباخوری از گرانولا به جز دست کم ۴ گرم شکر و ۵ گرم چربی، شامل ۱۳۰ کالریه. هر وقت هم که ناچار به مصرف اون میشین حتما اونو با ماست بخورین.

میوه خشک

درسته که میوه ها خشک شده منبعی عالی از ویتامینا ، مواد معدنی و فیبر هستن، اما شما باید اونا رو کمتر استفاده کنین چون شامل کالری و قند خیلی بالایی هستن. مثلا فقط یه فنجون آلو شامل بیشتر از ۴۰۰ کالری و ۴۵ گرم قنده در حالی که یه فنجون آلوی تازه فقط ۷۶ کالری و ۱۶ گرم قند داره.

رولا سوشی

رول سوشی تقریبا کامله – پروتئین به شکل غذاای دریایی (مانند ماهی آزاد و ماهی تن) همراه با جلبک دریایی، سبزیجات و مقدار کمی برنج. رولا سوشی مدرن کمی خطرناک هستن، چون به صورت سرخ شده و با مایونز و پنیر سِرو می شن. علاوه بر این، سس سویا شامل سدیم بیشتر از حده و خود برنج سفید هم می تونه موجب افزایش قند خون در افراد گرفتار به دیابت شه. هنگام خوردن سوشی، بهتره از برنج قهوه ای، سبزیجات تازه استفاده و سس اونو خط بزنین.

سالاد سزار

کاهو که پایه سالاد سزاره، در ویتامینا و مواد معدنی بسیار غنیه، اما لطفا حواس تون به سس پرجرب و پنیر پرکالری این سالاد هم باشه که به طور کامل می تونه ۸۰۰ کالری رو وارد بدن تون کنه. تلاش کنین سالاد خود رو با تیکها مرغ کبابی و سرکه بالزامیک بخورین.

ساندویچ ماهی پرکالری

وقتی که ماهی رو سرخ می کنین و همراه سس پرچرب و ورق پنیر اونو بین دو تیکه نون سفید قرار می دید، تموم منافعی رو که ممکنه واسه تون داشته باشه، به ضرر تبدیل می کنین. ماهی و یا مرغ رو بدون سس و فقط با سبزیجات بخورین!

مارگارین

همه مارگارینا یکی نیستن: خیلی از اونا شامل چربی ترانس پن هان هستن که می تونه واسه قلب شما حتی بدتر از چربیا کره حیوونی باشه.

آب میوه ها قندی

حتی اگه شما آب میوه غیر صنعتی استفاده کنین، فیبر و مواد مغذی موجود در میوه، و به خصوص میوه ها پوست اون از کفتون میره. بهتره یا فقط روزی نصف لیوان آب میوه بخورین و بقیه نیازتون رو به شکل میوه کامل استفاده کنین و یا به کلی آب میوه رو از برنامه غذایی خود خط بزنین.

مافین مغزدار

بیشتر مافینا فروشگاهی و کافی شاپا به دلیل مقادیر زیاد شکر، سدیم و چربی ضرر دارن. جای نگرانی نیس، شما می تونین کلوچه خود رو با به کار گیری آرد جو سبوس دار در منزل جفت و جور کنین.

آبای ویتامینه

متخصصین تغذیه فکر می کنن که با به کار گیری برنامه ها غذایی مناسب، شما دیگه احتیاجی به به کار گیری موادی مثل آب ویتامینه ندارین. در کنار یه برنامه غذایی کامل، مصرف آب عادی به تنهایی آبرسانی نیاز به بدن رو انجام میده.

برگر بوقلمون

بسته به نوع طبخ اون، یه برگر می تونه خیلی راحت چربی بیشتری نسبت به یه برش گوشت گاو داشته باشه. مگه خودتون اونو در منزل طبخ و با مقادیر زیاد سبزی بخورین.

.

منبع : pezeshk.us

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *