آشنا شدن با کثیف ترین و آلوده ترین قسمتهای هواپیما | بیماری

: آشنا شدن با کثیف ترین و آلوده ترین قسمتهای هواپیما

بهداشت

هواپیماها هم می تونن کثیف باشن. باوجود صدا مسافری که با قطارا و هواپیماها سفر می کنن، این روشای حمل و نقل میزبان میکروبای زیادی هستن که منتهی به مریضی می شن.

کثیف ترین و آلوده ترین قسمتهای هواپیما

تحقیقات نشون داده که بعضی وسایل و لوازم به کار رفته در هواپیماها و فرودگاهها با اینکه شاید توجه چندانی هم برنیانگیزند، نقشی بسیار در احتمال انتقال میکروب و دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریهای کمخطر یا پرخطر دارن. اگه شمام مثل خیلی از مردمی که این روزای تعطیل به گشت وگذار روی آورده ان، قصد سفر دارین، بد نیس با بعضی از نمونه های مربوط به موضوع در ادامه مطلب آشنا شید.

خیلی از ما طی شبونه روز با عوامل محیطی زیادی در تماسیم و بدون اون که خودمون هم توجه چندانی به اونا داشته باشیم، ممکنه این تماسها در ابتلایمان به شکلای جور واجور و اقسام بیماریها نقش دارا باشن:

آلوده ترین نقاط هواپیما

۱-قفلهای دستشویی

یه میکروبشناس با اخذ نمونه هایی از قفلهای دستشویی پنج فرودگاه در آمریکا واسه تعیین و تشخیص این که کدوم فرودگاهها و چه سطوحی در این مکانها دارای بیشترین باکتری هستن به نتایجی رسید که شاید باعث تعجب شمام بشه:درست همون جاهائی که احتمال بسیار ضعیفی در تخمین اندازه باکتری هست:قفلهای دستشویی.

این میکروبشناس با بررسی ۲۶ نمونه از قفلهای دستشویی هواپیماها و فرودگاههای امریکایی فهمید کلا ۷۰ واحد تشکیل دهنده کلونی یا CFUs در هر اینچ مربع این نقاط تماس هست؛ البته، این اندازه ۳۰ برابر کمتر از کثیفترین جای بررسی شده در فهرست ایشون بود.

۲-کمربند ایمنی

کمربندهای ایمنی نصب شده در صندلیهای هواپیما پس از نمونه گیری محقق نامبرده مقام بعدی رو از نظر آغشتگی به باکتریها و میکروبها به دست آوردن! با در نظر گرفتن یافته ها به دست اومده از این تحقیق، کمربندهای ایمنی هواپیما به صورت میانگین، ۲۳۰ CFU باکتری رو در هر اینچ مربع خود جای داده بودن که به دنبال تماس دستها واسه بستن کمربند احتمال انتقال مریضی به مسافر شدت پیدا میکنه.

۳-دکمه فلاش تانک توالت

دکمه فلاش تانک توالت در دستشوییای عمومی، از جمله مناطق پرخطر در انتقال میکروب و بروز بیماریه. بررسی نامبرده نشون داد اندازه آلودگی هر اینچ مربع از دکمه های فلاش تانک توالت تعبیه شده در هواپیماها و فرودگاهها به صورت میانگین ۲۶۵ CFUه.

۴-شیره های آبخوری

اندازه آلودگی شیر آبخوریهای عمومی هواپیماها و فرودگاهها فقط کمی کمتر از وسیله ایه که بیشترین اندازه آلودگی رو در این تحقیق داشته؛ اون طور که انگار اگه از نوشیدن حتی جرعه ای آب بیرون اومده از سوراخ این شیره ها دوری کنین، شانس سلامتیتان بیشتر هستش:۱۲۴۰ واحد تشکیل دهنده کلونی یا CFU در هر اینج مربع، اندازه آلودگی این شیره ها رو در تحقیق نامبرده واسه خود به ثبت رسونده!

۵-دریچه جریان هوای بالای سر سرنشینان

دریچه های کوچیکی بالای سر سرنشینان هواپیما تعبیه شده که هوای خنک رو به سمت مسافران هدایت می کنه. نمونه گیری از این دریچه ها نشون داد اندازه آلودگی میکروبی و باکتریائی بیشتر اونا ۲۸۵ CFU در هر اینچ مربعه؛ یعنی کمی بیشتر از اندازه آلودگی دکمه فلاش تانک توالت. پس بهتره هنگام خاموش و روشن کردن یا تنظیم اونا بیشتر دقت کنین.

۶-میز دستی یا میز غذای جلوی سرنشینان

شاید به ذهنتون هم خطور نکنه که بیشترین اندازه آلودگی واسه این میز کوچیک دستی در جلوی سرنشین هواپیماست که به پشتی صندلی سرنشین جلویی نصب شده. بررسی نمونه های به دست اومده در تحقیق نشون داده که باکتریها علاقه بسیار زیاد به نشستن روی این میز دستی بیشتر پلاستیکی و چسبیدن به اون دارن! اندازه آلودگی این سطوح ۲۱۵۵ واحد تشکیل دهنده کلونی رو در هر اینچ مربع شامل می شده!

۷-صندلیای راهرو

خیلی از مسافران صندلیای راهرو رو بهتر می دونن، اما این راحتی خطر تماس با بیماریا رو هم داره. بالای این صندلیا پر از میکروبه، چون همه از کنار اون عبور می کنن و به عنوان تکیه گاه اونو می گیرن.

۸-جیب پشت صندلی

مسافران تمایل دارن از جیب پشت صندلی واسه ریختن زباله استفاده کنن و همه زباله هاشون رو در اون جمع می کنن. خدمه هواپیما هم فرصت کافی واسه تخلیه همه این جیبا ندارن، به خصوص اگه فاصله میان پروازهای هواپیما کم باشه. در این مورد بهترین راه واسه دوری از میکروبا اینه که اصلا از این جیبا استفاده نکنیم.

البته محققان این تحقیق یادآور شدن همه آدمایی که هر روز در سراسر دنیا با هواپیما سفر می کنن به دلیل به کار گیری این وسایل پس از پرواز مریض نمی شن چراکه سیستم ایمنی بدن و خیلی از موارد دیگه هم در بروز مریضی به وجود اومده به وسیله آلودگی میکروبی و باکتریائی سطوح نقش دارن؛ با این حال، عقل سلیم در پیش گرفتن روشای احتیاطی رو به شکل معمولی پیشنهاد می کنه.سلامت آنلاین

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *