آشنا شدن با ۱۰ گیاه مفید برای چشم | طب ایرانی

آشنا شدن با ۱۰ گیاه به درد بخور واسه چشم

آشنا شدن با ۱۰ گیاه به درد بخور واسه چشم

طب سنتی

چشم یه عضو حساس در بدنه. گیاهان به خودی خود نمی تونن در درمان چشم به درد بخور باشن، اما می تونن حالت تکمیلی دارا باشن. اگه شما نگران سلامتی چشم خود هستین واسه یه چک آپ از دکتر چشم دکتر خود وقت بگیرین.

بیماریای زیادی چشم رو تهدید می کنه که از التهابای ساده و قرمزی گرفته تا بیماریای خطرناکی که می تونه به نابینایی منجر شه.

عرقون (Eyebright)

خاصیت شفا دهندگی این گیاه واسه چشم از گذشته های دور شناخته شده بوده و واسه حفظ نور چشم ازش استفاده می شه. این گیاه می تونه خارش و قرمزی چشم رو برطرف کنه.

براساس تحقیق ۱۲ پرشک اروپایی قرط عرقون در ۸۱ درصد موارد موثر بوده و التهاب چشم رو درمان می کنه.

شوک (Milk Thistle)

می گن که چشم دروازه روحه، اما گیاه شناسا فکر می کنن که چشم دروازه سلامتی جگر هم هست. ضعف و تیرگی دید می تونه نشونه خوب کار نکردن جگر یا کبد باشه. گیاه شوک و ماده موثره اون «سیلیمارین»، هم واسه رفع التهاب جگر و هم واسه چشم خوبه. ویتامینای به درد بخور واسه چشم در کبد انباشته می شن. گیاه شوک با رادیکالای آزاد در بدن مقابله می کنه و قند موجود در چشم رو کم می کنه.

گینکو بلیبا (Ginko Biloba)

قرن هاست که خاصیت این گیاه واسه چشم شناخته شده و می تونه جریان خون رو به پس چشم زیاد کنه. محققان کره ای ۳۳۲ مریض رو با این گیاه مورد آزمایش قرار دادن و درمان در بیشتر موارد موفق بوده.

رازیانه

اگه شما از التهاب و آب ریزش چشم رنج می برید رازیانه می تونه باعث تقویت چشم شما بشه. شستشوی چشم با رازیانه می تونه جلوی بیماریا مثل آب مروارید رو بگیره. یه تحقیق در سال ۲۰۰۸ نشون میده که به کار گیری قطره رازیانه در درمان آب مروارید بسیار موثره.

زعفران

زعفران هم مانند رازیانه در تقویت دید چشم و مخصوصا درمان آب مروارید خوبه. تو یه تحقیق همه مریضایی که از زعفران استفاده کردن بهبودی چشم داشتن و به خاطر همین محققان بر این باور هستن که این گیاه می تونه جلوی کاهش دید در بیماران پیر رو بگیره.

زغال اخته (Bilberry)

در جریان جنگ جهانی دوم، خلبانای نیروهای هوایی انگلستان گزارش دادن که خوردن زغال اخته به دید اونا در شب کمک می کنه. زغال اخته بخاطر داشتن مقادیر زیادی انتوسیانوسید، واسه جریان خون در موی رگا خیلی خوبه. این ماده آنتی اکسیدانت و ضد التهاب است.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این ماده می تونه در تولید پیگمنتا در چشم و توانایی تطبیق با تغییرات نور به درد بخور باشه و مواد زائد چشم رو تخلیه کنه.

چای سبز

حلقه های تیره و پف دور چشم می تونه ناراحت کننده باشه. اگه کیسه های چای سبز رو روی چشم خود بذارین می تونه جلوی بادکردگی دور چشم رو بگیره. چای سبز مقدار زیادی تنین و آنتی اکسیدانت داره. از طرف دیگه چای سبز واسه قلب و کبد هم خوبه و به خاطر همین می تونه واسه چشم هم خاصیت درمانی داشته باشه.

زردچوبه

زردچوبه خاصیت درمانی زیادی داره و واسه چشم هم خوبه. این گیاه می تونه جلوی اکسیده شدن عدسیای چشم رو بگیره و این یکی از شایع ترین بیماریای چشم است.

زردچوبه بخاطر داشتن مقدار زیادی «کورکومین»خاصیت ضد التهابی داره و به خاطر همین این گیاه خاصیت ضد التهابی داره و واسه خشکی چشم خوبه.

عصاره تخم انگور

عصاره تخم انگور در درمان بیماریای چشم بسیار به درد بخوره و ناراحتیای چشم مثل لکه چشم، آب مروارید، مریضی قند و تغییر شکل اونو درمان می کنه.

تخم انگور «لینولئید» داره که واسه چشم خوبه و خاصیت آنتی هیستامین و آنتی اکسیدانت داره.

گلدن سیل (Goldenseal)

خاصیت آنتی بیوتیک این گیاه واسه سلامتی چشم هم خوبه. چشم شویی که از این گیاه ساخته می شه می تونه در درمان خیلی از عفونتای چشمی مانند تراخم و گل مژه اثر داشته باشه.

اینم بگیم که گیاه هان به خودی خود نمی تونن در درمان چشم به درد بخور باشن، اما می تونن حالت تکمیلی دارا باشن. اگه شما نگران سلامتی چشم خود هستین واسه یه چک آپ از دکتر چشم دکتر خود وقت بگیرین.

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *