آش و سوپ چاق نمی‌کنند؟ | تغذیه سالم

به طورکلی، سوپا رقیق تر، سبک تر، کم کالری تر و آبکی تر از آشا هستن.
آش و سوپ از اون غذاهایی هستن که خیلیا کالری دریافتی حاصل از خوردن اونا رو به دلیل آبکی بودنشون به حساب نمی بیارن. این غذاها، پر از سبزیای جور واجور هستن و اگه قرار باشه به جای غذای اصلی خورده شن، انرژی خیلی زیاد و برابر یه وعده برنج و خورش به بدن نمی رسونن حتی می تونن به کاهش انرژی دریافتی در طول روز کمک کنن. آشای سبک، معمولا شامل مقدار کمی حبوبات، رشته یا جو و در مواردی هم مقداری گوشت یا مرغ هستن اما بعضی آشا، حجم بالایی از حبوبات، رشته و حتی برنج دارن و خیلیا اونا رو با نون میل می کنن.

آشایی که با نون خورده می شن، دیگه ویژگی یه غذای کم کالری رو ندارن و کمکی هم به روند کاهش وزن نمی کنن. از طرف دیگه، بعضی افراد، آش و سوپ رو غذا نمی دونن و علاوه بر غذای اصلی، یه ظرف کامل از اونا رو هم می خورن درحالی که اگه این غذاهای آبکی بیشتر از اندازه خورده شن یا در حجم بالایی در کنار وعده اصلی غذایی به مصرف برسن، دچار شدن به چاقی و اضافه وزن رو به دنبال دارن. این در حالیه که مصرف یه پیاله از سوپای خیلی رقیق که فقط از سبزیای جور واجور، مقداری آب گوشت یا مرغ و حجم کمی رشته فرنگی یا جو پرک تشکیل شدن، به عنوان پیش غذا، مشکل چندانی از نظر مازاد کالری دریافتی، ایجاد نمی کنه.

نکته مهم دیگه، فرق بین آشا و سوپ هاست. به طورکلی، سوپا رقیق تر، سبک تر، کم کالری تر و آبکی تر از آشا هستن. با این حساب، یه ظرف آش پر از سبزی، حبوبات، رشته یا جو، برنج و گوشت، می تونه برابر یه وعده غذایی باشه اما بیشتر سوپا، در کنار غذا مصرف می شن و کالری چندانی ندارن. آدمایی که رژیم لاغری دارن، می تونن بعضی وقتا آش و سوپ رو بدون نون واسه کاهش کالری دریافتی از وعده های اصلی، در رژیم غذایی شون داشته باشن. توجه به این نکته هم لازمه که سوپای شامل کره، خامه و شیره های پرچرب، جزو سوپای فانتزی حساب می شن و شدیدا چاق کننده ان. مصرف این سوپا در کنار غذا یا زیاده روی در مصرف اونا هم می تونه دچار شدن هم اینکه وزن رو به دنبال داشته باشه و خیلی مناسب افراد چاق یا اونایی که رژیم لاغری دارن، نیس.

دکتر سیدعلی کشاورز، مدیر گروه تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه تهران

منبع : salamatiran.ir

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *