آیا پیاده روی در طبیعت به سلامتی ما کمک می‌کند؟

۱. افزایش تناسب اندام
تنها یه ساعت پیاده روی در طبیعت بسته به اندازه شیب و وزن بارتون می تونه موجب سوزوندن بیشتر از ۵۰۰ کالری انرژی شه. پیاده روی در گذرهای خاکی و چمن زارها نسبت به پیاده روی روی آسفالت و بتن، فشار کمتری به زانو و قوزک پا وارد می کنه. با انتخاب مسیرهای شیب دارتر، روند کاهش وزن و تناسب اندام هم سرعت می گیره. بااین کار نه تنها کالری سوزی بیشتر می شه، بلکه تحقیقات نشون میدن که حضور در ارتفاعات، خود هم می تونه به لاغری کمک کنه.

۲. کنترل کامل تمرینات
فواید پیاده روی در طبیعت واسه سلامت جسم و ذهن – در پیاده روی در طبیعت خودتون می تونین شدت فعالیت تون رو مشخص کنین.

با پیاده روی در طبیعت، خودتون می تونید شدت فعالیت فیزیکی تون رو مشخص کنین. چه قصد عبور از مسیرهای راحت رو داشته باشین و چه بخواین از مسیرهای سخت و کوهستانی عبور کنین، تعیین همهٔ اینا با خودتونه. خودتون می تونید سرعت و فاصله تون رو مشخص کنین. می تونید تصمیم بگیرین که پیاده روی ساده ای موقع غروب داشته باشین یا راهی سخت و طولانی رو طی کنین. دیگه احتیاجی نیس به حرف های مربی تون گوش کنین که از شما می خواهد سخت تر تلاش کنین.

۳. ایجاد هماهنگی در کل بدن
پیاده روی منظم می تونه به باسن شکل بهتری ببخشد؛ اما پیمودن فاصله های پرشیب و صخره ای می تونه تمرین کاملی واسه کل بدن تون باشه. طی کردن این مسیرها، به تقویت ماهیچه های تموم بدن تون به خاص نیم تنهٔ پایینی بدن و تقویت ماهیچه های چهارسر ران، سرینی و همسترینگ منجر می شه. با حمل کوله پشتی هم می تونید ایستادگی و قدرت نیم تنهٔ بالایی تون رو زیاد کنین.

۴. کمک به پیشگیری و کنترل دیابت
پیاده گردی در مسیرهای معمولی می تونه با کم شدن قند خون به پیشگیری و کنترل دیابت کمک کنه. پیاده روی در طبیعت، عضلات تون رو به خوبی تمرین می دهد و موجب می شه گلوکز موجود در جریان خون به انرژی تبدیل شه.

۵. کمک به کاهش فشار خون و کلسترول
پیاده گردی منظم در مسیرهای آسون می تونه به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول کمک کنه و درنتیجه خطر بروز بیماریای قلبی، دیابت و سکته مغزی رو کم کنه. پیاده گردی در سراشیبی می تونه موجب اثر دوبرابری بر کاهش قند خون و بهبود مقاومت گلوکز شه.

۶. هایکینگ درمانی
طبق بعضی تحقیقات، فواید فیزیکی پیاده روی در طبیعت بیشتر از کمک به سلامت قلب و عروقه و حتی می تونه به بهتر شدن و ریکاوری بیماران گرفتار به سرطان هم کمک کنه. براساس مطالعۀ منتشرشده ای در مجلهٔ بین المللی پزشکی ورزشی، هایکینگ در فاصله طولانی می تونه ظرفیت آنتی اکسیداتیو رو زیاد کنه و به مقابله با مریضی در خون بیماران سرطانی کمک کنه. مطالعهٔ دیگری نشون داد بهبودیافتگان از سرطان سینه که به طور منظم پیاده گردی می کردن، باور دارن که این فعالیت فیزیکی در روند درمان سرطان اونا مؤثر بوده.

۷. حضور در فعالیت های اجتماعی
معمولا افراد با دوستان شون در طبیعت پیاده روی می کنن. ملاقات منظم آخر هفته یا طی کردن راه طولانی همراه با دوستان می تونه علاوه بر بهتر شدن سلامتی جسمی به تقویت رابطه با بقیه هم کمک کنه. هم اینکه قرارگرفتن در جمع های بزرگ تر، شما رو تشویق می کنه که این عادت رو در زندگی تون جا بندازین. پیاده روی در طبیعت واسه تون دیگه به سختیِ گذشته نخواد بود و راحت تر اون رو انجام می بدید.

۸. افزایش خلاقیت
مطالعه ای نشون داده که گذروندن وقت در بیرون از خونه، توجه، خلاقیت و مهارت حل مسئله رو حدود ۵۰ درصد افزایش می دهد. نویسندگان مطالعه اشاره کردن که یافته های این نتیجه کار با خاموش کردن وسایل فناوری می تونه تو یه سطح باشه. محققان دانشگاه استنفورد هم اینکه به این نتیجه رسیدن که راه رفتن بیشتر از نشستن به افزایش خلاقیت کمک می کنه.

۹. افزایش سطح خوشحالی و ازبین بردن افسردگی
تحقیقات نشون داده ان که پیاده روی در طبیعت می تونه درمان کمکی واسه بهبود افسردگی طولانی باشه. هم اینکه این فعالیت می تونه الهام بخش کسائی باشه که به دنبال سبک زندگی فعال تری هستن.

۱۰. رابطه با طبیعت
فواید پیاده روی در طبیعت واسه سلامت جسم و ذهن – بودن در طبیعت به افزایش حس آرامش و تندرستی می رسه.

بودن در طبیعت، دوری از زندگی روزمره و تکنولوژی می تونه به افراد اجازه بده که با طبیعت رابطه بهتری برقرار کنن. این به افزایش حس آرامش و تندرستی منتهی می شه.

راهبردهایی واسه برخورداری بیشتر از فواید پیاده روی در طبیعت
آروم شروع کنین: بهتره اول از مسیرهای آسونِ محلی واسه پیاده گردی استفاده کنین. به مرور می تونید مسیرهای سخت تر و ناهموارتر رو انتخاب کنین.
مسیرهای شیب دارتر رو انتخاب کنین: افزایش شیبِ راه اثر زیادی بر افزایش ضربان قلب و افزایش کالری سوزی داره. افزایش شیب بین ۵ تا ۱۰ درصد می تونه کالری مصرفی رو بین ۳۰ تا ۴۰ درصد زیاد کنه.
مسیرهای ناهموار رو انتخاب کنین: انتخاب مسیرهای ناهموار باعث می شه عضلات سخت تر کار کنن و ایستادگی و تعادل تون زیاد شه.
کوله پشتی تون رو سنگین کنین: بهتره با گذاشتن چیزایی در کوله پشتی، وزن اون رو زیاد کنین. واسه این کار، آب گزینهٔ خوبیه. زیاد شدن وزن کوله پشتی تون به مقدار ۵ تا ۷ کیلوگرم می تونه اندازه کالری مصرفی تون رو ۱۰ تا ۱۵ درصد زیاد کنه و به تقویت عضلات پشت تون کمک کنه.
شرایط هایکینگ رو بازسازی کنین: تو روزهایی که فرصت کافی واسه هایکینگ ندارین، می تونید در مسیرهای شیب دار و با کوله پشتی پیاده روی کنین تا بازم مهارت پیاده گردی و آمادگی بدنی تون رو حفظ کنین.
نکاتی واسه افزایش ایمنی
یه نفر رو همراه خود ببرین. بهتره پیاده روی در طبیعت رو تنها نرید. یه نفر یا یه گروه می تونه به شما در مسیریابی کمک کنه و در صورت آسیب دیدگی، همراه تون باشه. هرچه مهارت تون زیاد شه، با خیال راحت تری می تونید به تنهایی پیاده گردی کنین.
خودتون رو قبل از رفتن به طور کامل آماده کنین: اول با نقشهٔ منطقه آشنا شید، وضعیت آب وهوا رو بررسی کنین و متناسب با اون، لباس و وسایل وردارین. اگه احتمال بروز طوفان هست، بهتره از برنامه ریزی خود واسه پیاده گردی چشم پوشی کنین.