اثار نامطلوب کاهش لایه ازن،پایان نامه حفاظت از لایه ازن

در سال ۱۹۹۱ مدارک و دلایل زیادی رو نشون داد مبنی بر این که تنها یه تیکه از اشعه ماورای بنفش خورشید به از بین رفتن سیستم ایمنی بشر ( سیستم دفاعی) منجر می شه مطالعاتی که در مورد گیاهان انجام شده نشون می ده هم رشد و هم اندازه محصول و فتوسنتر در گیاهان کم میشه و هم اینکه اثر به درد بخور این اشعه بر اکوسیستمای آبی هم بسیار قابل توجه دونسته شده.

کنوانسیون وین آثار تخریب لایه ازن رو با ارائه تعریفی از آثار بد در بند ۲ ماده ۱ مشخص میکنه و مقرر میکنه:

آثار بد یعنی ایجاد تغییر در محیط فیزیکی یا گیاهی و جانوری شامل تغییر آب و هوا که تاثیر زیان بار و زیادی بر سلامتی بشر یا بر ترکیب اکوسیستمای طبیعی و مصنوعی، اصلاح پذیری یا باروری اون اکوسیستما و یا بر مواد به درد بخور واسه آدم اثرات مضر جدی داره.

کنوانسیون ۱۹۸۵ تعریف واضحی از آثار بد ارائه نمی ده. واسه تکمیل بحث آثار تخریب لایه ازن باید اضافه کرد که کاهش لایه ازن باعث افزایش بخش مضر تابش اشعه ماورا بنفش به زمین شده و این به نوبه خود بطور مستقیم یا غیر مستقیم به سلامتی آدم آسیب میرسونه.

تابش اشعه ماورای بنفش موجب سرطان پوست می شه. سرطان پوست اولین بار در سال ۱۷۷۵ شناسایی و عامل اون نور زیاد خورشید تشخیص داده شد اما در سال ۱۹۷۵ مشخص شد که اشعه ماورای بنفش خورشید عامل سرطانه رابطه بین کاهش ازن استراتوسفری و افزایش سرطان در سال ۱۹۸۰ به صورت یه فرضیه و احتمال مطرح شد.

گزارشای علمی دهه ۱۹۹۰ این فرضیه رو تایید کرد سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد که ۰۰۰/۲۰۰/۲ نفر در سال به سرطان پوست گرفتار می شن بعد از همه اقدامات کنترلی که موجب شد کاهش غلظت ازن اتمسفری رو به بهتر شدن رفته و به اندازه ۱۰% فعلی برسه هنوز انتظار میره ۵۰۰ و ۳۰۴ نفر در سال کل دنیا به سرطان گرفتار شن و هم اینکه طبق این آمار پیش بینی شده که تا سال ۴۰ و ۲۰ و ۱۲ میلیون نفر سرطان پوست بگیرن. و ۰۰۰/۰۰۰/۲ نفر از افراد گرفتار جون خود رو از دست بدن.

تابش اشعه ماوراء بنفش آثار دیگری هم داره و در اواخر دهه ۱۹۸۰ براساس آثار علمی منتشره تخمین زده شد ۱% کاهش قطر لایه ازن موجب افزایش ۰۰۰/۱۰۰ نفر فرد نابینا در اثر دچار شدن به آب مروارید می شه. سازمان بهداشت جهانی بعدا اعلام کرد آمار دچار شدن به آب مروارید به دنبال اون نابینایی از ۱۲ میلیون به ۱۵ میلیون در سال رسیده که عامل ۲۰% این حادثه تابش اشعه ماورای بنفشه.

اثر دیگه لایه ازن بر سلامتی آدم آسیب به سیستم ایمنی  است بعضی از سلولای ایمنی بدن به اشعه ماورای بنفش حساس هستن و در مقابل اون ایمنی خود رو از دست میدن از دست دادن ایمنی به نوبه خود باعث دچار شدن به بیماریای عفونی مثل تبخال و مالاریا می شه.

علاوه براین موارد رشد گونه های گیاهی هم در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش دچار اختلال شه و برگای کوچکتر از حد عادی می شه میوه ها در مقابل این اشعه شکننده تر از غلاتی مثل گندم هستن و هم اینکه اشعه ماوراء بنفش موجب تغییرات ژنتیکی در گیاهان می گردیم.

جانوران هم از آثا منفی این اشعه در امان نیستن اول به شکل های جور واجور مریضی شامل آب مروارید، سرطان و بقیه بیماریای چشمی در اجسام و خرگوش ناراحت می شه از جمله اینکه خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرهایی مثل پنبه، نخ، کاغذ و چوب تغییر می کنه.

در نتیجه حفاظت از لایه ازن که صفحه حفاظتی زمین در مقابل تابش ماورا بنفشه بسیار حیاتیه هرگونه آسیب به لایه ازن منتهی به افزایش تابش ماوراء بنفش و نفوذ اون به سطح زمین می شه. این افزایش ماوراء بنفش میتونه باعث ایجاد شکل های جور واجور مختلفی از مشکلات واسه سلامتی بشر مثل سرطان سینه، آب مروارید چشم و کاهش مصونیت بدن در مقابل بیماریا شه. کاهش و نازک شدن یه درصدی ازن منتهی به افزایش حدود ۴ درصدی سرطان پوست می شه. هم اینکه موجب افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بیشتر از حالت عادی در کوری به وجود اومده توسط آب مروارید شه. تابش ماوراء بنفش هم اینکه میتونه بر زندگی سیاره اثر داشته باشه به جنگلا و بعضی از شکل های جور واجور فلات از جمله برنج و سویا آسیب وارد کنه.

تابش ماوراء بنفش میتونه واسه زندگی میکروسکوپی در سطح اقیانوسا مثل پلانکتونا، لارویا ماهی، میگو، خرچنگ و گیاهان دریایی که پایه زنجیره غذایی دریایی جهان رو شکل میدن بسیار خطرناک باشه.کلا میشه گفت ۱. کاهش ازن باعث عبور گازهای خطرناک از جو و رسیدن اونا به سطح زمین هستش که بیماریایی چون سرطان پوست و آب مروارید رو بوجود میاره.

  1. نابودی اکوسیستم دریایی
  2. تغییرات آب و هوایی و خشک سالی
  3. منابع آب آشامیدنی شدیدا تحت تاثیر تغییر وضعیت اقلیمی قرار می گیره.
  4. کاهش و کمبود برف زمستونی در مناطق معتدل اندازه آب رو در اوایل بهار و زمستون کم می کنه.
  5. درجه حرارتای بالاتر تبخیر شدید رو بدنبال داره می گن که با طولانی شدن دوره های خشکی رودخانه های بزرگی چون سن، تایمز، راین و دانوب با پایین اومدن سطح آب مواجه می شن بطوری که در دوره ای طولانی برداشت آب از اونا ممکن نخواد بود.

Drake (19 , 5)

The Vienna canvetion  , para 2.

Stratosphere  و دومین لایه اتمسفر که در اون لایه قرار داره.