درس کارآفرینی

اگه سریال پیکی بلایندرز رو دیدین، حتما تامی شلبی رو می شناسین. اون فردی خشن و قاتلی کارآزموده س. باوجود شخصیتا و داستان خشن سریال پیکی بلایندرز، نمیشه بعضی ویژگیای مهم تامی شلبی، که یه کارآفرین جنایتکاره رو ندیده گرفت. تامی شلبی تاجری هوشمند و زیرکه که ویژگیای مثبت اون در تجارت می تونه الهام بخش ما در فعالیتای اقتصادی مون باشه. همراه ما باشین. در ادامه با ۵ درس کارآفرینی که تامی شلبی در سریال پیکی بلایندرز به ما یاد میده بیشتر آشنا میشین.

۱. دروغا سریع تر از حقیقت پخش می شن
شروع فعالیتای جدید اقتصادی فرد رو با رقابتای زیادی مواجه می کنه. این می تونه ایشون رو تشویق کنه که بعضی وقتا دروغای مصلحتی بگه. درمجموع، تجارت با دروغ گره خورده. فرد ممکنه در موقعیتای جور واجور، مانند زمان معامله، بازاریابی، و یا حتی به خودش هم دروغ بگه. بیشتر این تصور هست که افراد کارآفرین واسه تقویت چهره شون همیشه دروغ میگن و حقایق رو دستکاری می کنن یا بزرگ نمایی می کنن تا در جذب مشتریایی جدید، جذب سرمایه و تبلیغات موفق باشن.

۵ درس کارآفرینی که تامی شلبی در سریال پیکی بلایندرز به ما یاد میده – دروغ ها سریع تر از حقیقت پخش می شن

بااین حال، دروغ گویی می تونه مانند قرارگرفتن تو یه سرازیری لغزنده باشه. چون اگه یادتون نباشه که در گذشته چه دروغایی گفتین، با مشکل مواجه میشین. امروزه از دید مشتری، صداقت ارزش بیشتری داره. مشتریا اعتبارتان رو آزمایش می کنن و دراین بین صداقت می تونه خصیصه ای باشه که موجب افزایش اعتبارتان می شه. برخلاف این عبارت معروف که میگه چیزی به عنوان تبلیغ بد وجود نداره، همهٔ تبلیغات هم خوب نیستن. البته با پیشرفت شبکه های اجتماعی گفتهٔ شلبی به حقیقت پیوسته س. چون دروغا زودتر از حقیقت پخش می شن. حالا انتخاب با خودتونه. بهتره رو راست باشین. چون وگرنه این خطر هست که دروغای تون جایی به سمت خودتون برگردن و شما رو با رقابت مواجه کنن.

۲. می تونین کارتون رو عوض کنین اما خواسته های تون رو نه
کشف چیزای مورد علاقه در زندگی کار سختیه. یکی از بهترین اتفاقات واسه ما اینه که با انجام دادن کار موردعلاقه مون کسب درآمد کنیم. وقتی که به این نقطه برسیم، دوست داریم در همین روند باقی بمونیم. وقتی که درک عمیقی از خودمون و خواسته های مون داشته باشیم، نه فقط می تونیم چیزای مورد علاقه مون رو کشف کنیم، بلکه می تونیم بفهمیم که دوست داریم به چه فردی تبدیل شیم.

ما معمولا دربارهٔ زندگی و سبک زندگی موردعلاقه مون رؤیابافی می کنیم. وقتی که از شغلی به شغل دیگه و از یه ایده به ایده تجاری دیگه رو میاریم، تا وقتی که نتونیم پاسخگوی خواسته های مون باشیم، خشنود نمی شیم. ما می تونیم کارمون رو تغییر بدیم اما تا وقتی که در راه بزرگ ترین خواسته های مون قرار نگیریم، راضی نمی شیم. اگه می خواین کار یا فعالیتی رو شروع کنین، حتما کاری رو انجام بدین که به اون اشتیاق دارین. در غیر این صورت پس از یه مدت به دلیل نارضایتی کم کم تغییر می کنین.

۳. جربزه یعنی رفتن به جایی که قبلا کسی نرفته
خارج شدن از منطقه امن و راحت کاریه که کارآفرینا نباید با اون مشکلی داشته باشن. ما معمولا در منطقه امن و راحت خودمون باقی می مونیم تا احساس آسودگی کنیم. این کار می تونه مانع از رسیدن به چیزایی شه که واقعا اونا رو دوست داریم. خارج شدن از منطقه آسایش می تونه اقدامی شجاعانه باشه. چون شما باید خطر ورود به محدوده نامعلوما رو قبول کنین. شما نمی تونین پیش بینی کنین که چه اتفاقاتی رخ میدن چون هیچوقت اون راه رو تجربه نکردین.

البته بسته به کاری که قصد انجام اونو دارین می تونین شدت خطر تون رو به طور حدودی (نه به طور دقیق و کامل) آزمایش کنین. تنها راه واسه اینکه دقیقا درباره جزئیات چیزی اطلاع پیدا کنین اینه که اون کار رو انجام بدین و در بطن اون قرار گیرید. معمولا در آخر می بینین که عواقب خطر تون اون قدر هم که نگران بودین بد نبوده. پس، پردل و جربزه باشین و در محدودهٔ نامعلوما وارد شید. هیچ وقت نمیشه پیش بینی کرد که با این کار چه درهایی به روی تون باز می شه.

۴. کسائی که سختیا رو تحمل می کنن رشد می کنن
شاید همهٔ شما داستان رقابت خرگوش و لاک پشت رو شنیدین. داستانی که در اون لاک پشت که کُنده می تونه در رقابت با خرگوش مغرور پیروز شه. این داستان به ما می آموزد که اگه در راه مون پایدار و ثابت قدم باشیم، شانس موفقیت مون بیشتر از اون هستش که با هیجان یهویی و ناپایدار دست به انجام کاری بزنیم. ما اندازه موفقیت خودمون رو معمولا با نتیجه های بقیه مقایسه می کنیم. مخصوصا به عنوان یه کارآفرین ممکنه خودمون رو با رقبا مقایسه کنیم و نگاه مون درمورد موفقیت عوض شه و به مرورزمان به سختی بتونیم انگیزه خود رو حفظ کنیم چون شاید به نظر بیاد دیگه نمی تونیم در رقابت پیروز شیم.

این تا اندازه ای نشون میده که به چه دلیل بعضی استارتاپا در شروع راه شکست می خورن. اونا نمی تونن سریع به خواسته های شون برسن. پس، میل و اشتیاق شون کم میشه. بااین حال، اگه به ایده تون باور داشته باشین و بتونین فرازونشیبای راه رو بگذرونین، شاید موفق میشین. هر شکستی که تجربه کنین باعث می شه چیزای تازه یاد بگیرین و به جلو قدم وردارین. اشتیاق شلبی در موفقیت بی همتاست. اون باوجود تجربه های خطرناک و مرگ آفرین و دچارشدن به مشکل استرس پس از حادثه، راه پیشرفت و موفقیت رو پیدا می کنه.

۵. در این دنیا استراحتی ندارم اما در دنیای بعدی شاید داشته باشم
۵ درس کارآفرینی که تامی شلبی در سریال پیکی بلایندرز به ما یاد میده – یه کارآفرین نمی تونه تجارت خود رو متوقف کنه.

به عنوان یه کارآفرین شما نمی تونین تجارت خود رو متوقف کنین. شما چاره ای ندارین، نسبت به قبل، ساعتای بیشتری رو کار کنین تا تلاش تون ثمربخش باشه. نبود این تعهد کاری باعث می شه بسیاری در راه کارآفرینی شون شکست بخورند. باید درک کنین که واسه موفقیت در کار و کاسبی ممکنه در آخر هفته ها و تعطیلات یا در زمان استراحت ایده های باحال و خلاقی به ذهن تون برسه که باید اونا رو دنبال کنین. مخصوصا در اوایل فعالیت تون زمان بسیار کمی واسه استراحت دارین. ذهن تون همیشه از اتفاقات دوروبر ایده میگیره. حتی شما تجارت تون رو با خود به سفرهای تفریحی تون می برید. البته پیشرفت شغلی با روشای ناسالم غلطه و باید به فکر تعادل بین کار و زندگی باشین. اما معمولا یه کارآفرین واسه استراحت زمان کمتری در اختیار داره و همیشه تو ذهن اش تجارت در جریانه!

کارآفرینی سرتاسر لذت و زیبایی نیس اما اگه علاقه مند اون باشین، به زحمتش می ارزه. در مسیرتون اثر سخت کوشی رو دست کم نگیرید و همون طور که از تامی شلبی می آموزیم، تا وقتی که امید و خودباوری داشته باشیم می تونیم از شکستا درس بگیریم و رشد کنیم. امید و خودباوری دو عامل کلیدی در طرز تفکر کارآفرینانه هستن.