تعریف سرقت رایانه ­ای:پایان نامه سرقت در فضای سایبری

۲-۲- طبقه بندی جرایم رایانه ای

سازمان ملل متحد اولین سازمانیه که اقدامی هر چند کوچیک در جهت طبقه بندی جرایم رایانه ای به عمل آورده. این سازمان در نشریه بین المللی سیاست جنایی خود (شماره­های ۴۳و۴۴ ) جرایم رایانه ای رو به دو دسته به توضیح زیر تقسیم کرده:

«جرایم رایانه ای می­تونه شامل فعالیتهای مجرمانه ای باشه که ماهیتی سنتی دارن از جمله سرقت، کلاهبرداری، جعل و سوءاستفاده که همه معمولا در همه جا مشمول ضمانت اجراهای کیفری می­شن. رایانه هم راه های تازه ای رو واسه سوء استفاده پدیدآورده­است که می­تونن و یا باید مجرمانه حساب شن.»

همونطور که در نشریه بین المللی سیاست جنایی سازمان ملل اشاره شده، رایانه علاوه بر اینکه راه های تازه­ای واسه سوء استفاده به وجود آورده که باید جرم­انگاری شن، وسیله و ابزاریی واسه ارتکاب جرایمی که وجود سنتی دارن هم می­باشه. با این توضیح می­توان از نظر نظری جرایم رایانه­ای رو به دودسته تقسیم کرد:

 

۲-۲-۱- جرایم رایانه ای سنتی

جرایم رایانه ای سنتی جرایمی هستن که با همون شرایط قانونی که از راه های رایج ارتکاب می پیدا کنن، بوسیله رایانه هم ارتکاب می پیدا کنن و قانونگذار ارتکاب بوسیله رایانه رو به عنوان جزئی از اجزاء عنصر مادی اونا یا عامل شدید شدن و یا تخفیف مجازات اونا ذکر نکرده باشه. مثلا جرم جاسوسی رایانه ای، در گروه جرایم علیه امنیت قرار می گیرد و جرم سرقت و کلاهبرداری رایانه ای در جرایم علیه افراد دسته بندی می کنن.

 

 

 

۲-۲-۲- جرایم رایانه ای مدرن

جرایم رایانه ای مدرن جرایمی هستن که بیشترً پس از پیدایش رایانه بوجود اومده ان و با پیشرفت رایانه تغییر پیدا کرده ان و به موجب قانون، رایانه به عنوان موضوع و یا وسیله جرم و جزئی از اجزاء تشکیل دهنده  عنصر مادی اونا رو تشکیل می­دهد. که زیر به اون طبقه بندی اشاره شده:

  1. جرایم رایانه ای محض: مانند دسترسی غیر مجاز، جاسوسی رایانه ای، تخریب داده ها;
  2. جرایم مربوط به رایانه: مانند کلاهبرداری، سرقت و جعل رایانه ای;
  3. جرایم محتوایی یا جرایم علیه محتوا: مانند خشونت در فضای مجازی، جرایم علیه اخلاق، عفت و نظم عمومی;

در قانون جرایم رایانه ای به این تقسیم بندی توجه نشده و قانون گذار این قانون رو در سه بخش کلی شامل جرایم و مجازاتها، آیین قضاوت و بقیه مقررات تنظیم کرده.

 

 .[۱]  نشریه بین المللی سیاست جنایی سازمان ملل متحد، ترجمه­ی: محمد دزیانی، شماره ۴۳و۴۴.