تعریف فناوری اطلاعات:"پایان نامه کسب و کار الکترونیک"

سه محور اصلی در فناوری اطلاعات سخت افزار ، نرم افزار و فکر افزار ( مدیریت علم ) هستش.کلا با بوجود اومدن این رشته ، رشته کامپیوتر با تحولی بزرگ روبرو شد و این در حالیه که فناوری اطلاعات سرآمد رشته کامپیوتره و جایگاه به طور کاملً جداگونه واسه خود داره.

الان هم فناوری اطلاعات با شتابی در حال افزایش در حال تغییر دنیاس و این تغییرات در کلیه میدون های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی مشخصه . با این وجود فناوری اطلاعات هنوز در شروع راه س. فناوری اطلاعات رو واسه بیان یه تعریف ساده دیگه به سه کلمه تقسیم میکنم :

فناوری : کاربردی کردن علم

پردازش : مدیریت روی اطلاعات

اطلاعات : داده های پردازش شده

فناوری اطلاعات :علمی که واسه مدیریت و پردازش اطلاعات لازمه.

واسه آشنایی بیشتر شما تعاریفی جور واجور و معروف ارائه شده رو با هم مرور میکنیم :

  1. سایت ویکیپدیا : به مطالعه، طراحی، پیشرفت، پیاده سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی بر اساس رایانه، خصوصا برنامه های نرم افزاری و سخت افزار رایانه می پردازه.
  2. فناوری اطلاعات تشکیل شده از چهار عنصر اصلی پایه «آدم، سازوکار، وسیله، ساختار» است، طوری که در این فناوری، اطلاعات از راه زنجیره ارزشی که از ترکیب شدن این عناصر ایجاد می شه جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان رو فرا راه خود قرار می دهد.
  3. فناوری اطلاعات عبارتست از کاربرد رایانه ها و دیگه فناوری ها واسه کار با اطلاعات. اینجا هر گونه فناوری مثل هر گونه وسیله یا فوت وفن مد نظره.(همون منبع ،۱۸)

۲-۴- وظایف فناوری اطلاعات

وظایف موجود در فناوری اطلاعات رو میشه تو یه دید کلی به ۸ مورد تقسیم کرد :

  1. نگهداری و پردازش
  2. تقسیم وظایف
  3. مدیریت شبکه : یکی از مهمترین مسایل، آشنایی با مفاهیم و اجرا شبکه واسه مدیران فناوری اطلاعاته.
  4. مدیریت اطلاعات : میشه به جرأت اعلام کرد؛ مدیریت اطلاعات حرف اول رو در رشته فناوری اطلاعات میزنه و یه مدیر ارشد این رشته باید بتونه روی اطلاعات خود مدیریت کنین.