خلاق‌بودن

اگه فکر می کنین بعضی آدما خلاق به دنیا میان و شما از اینجور موهبتی بی بهره هستین، اشتباه می کنین. بعضی آدما خلاق ترن، چون خلاقیت رو در خود پرورش میدن. درحقیقت، کارشناسان فکر می کنن خلاقیت از پایه مهارتی آموختنیه. پس مانند هر مهارت دیگه، باید با تمرین و تلاش خلاق بودن رو یاد بگیرین. خواستن کافی نیس و واسه خلاق بودن باید هرروز تلاش کنین و خودتون رو به طرف افکار نو و ایده های روشن جهت بدین. اما باید بدونین که بیشتر وقتا بزرگ ترین مشکلات خلاقیت عادتامون هستن. همراه ما باشین. در این مطلب ۸ عادت نابودکننده خلاقیت رو معرفی می کنیم. اگه اینجور عادتایی دارین، بهتره اونا رو ترک کنین.

۱. پیش داوری
واسه خلاق بودن باید بتونیم آزادانه و بدون پیش داوری ایده پردازی و نوآوری کنیم. اگه خیلی زود ایده هاتون رو قضاوت کنین، باعث دودلی درباره ایده هاتون و درنتیجه خلاقیت کمتر می شه. روند بررسی رو جداگونه انجام بدین: اول اجازه بدین ایده های خام بدون این دست اون دست کردن ارائه شن؛ بعد می تونین بهترینا رو انتخاب و پیرایش کنین.

۲. کمبود جسارت
اگه از خطر پذیری و جستجو در مسیرهای نو هول و ترس دارین، بی دودلی انحراف از راه عادی واسه تون سخت میشه. واسه خلاق بودن باید جسور باشین و فرصتای پیش روی تون رو امتحان کنین. ترس بزرگ ترین دشمن خلاقیته.

۳. ترس از شکست
واسه خلاق بودن از شکست نترسین – ۸ عادت داغون کننده که خلاقیتتان رو نابود می کنن

ترس از شکست نمی ذاره جسور و خلاق باشیم. اگه هدف مون دوری از شکست خوردن و اشتباه کردن باشه، به آدمی خاموش و محافظه کار تبدیل میشیم. خلاقیت یعنی آزمون فرصتای پیش رو و جستجو در بن بستا. ایده جذابی که به ذهن تون می رسه، به همه اشتباهاتی که کردین می ارزه.

۴. مقایسه خود با بقیه
در مقایسه خودتون با بقیه شعله نوآوری و خیال پردازی بی مانندتان رو خاموش می کنین. معیارهای خودتون رو واسه خلاقیت داشته باشین و خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین. بوجود بیارین و ترسی از متفاوت بودن نداشته باشین. هدیه یکتای شما به این دنیا از خلاقیت تون سرچشمه میگیره.

۵. نگرانی از نبود اطمینان
ابهام آدمای بسیاری رو نگران می کنه. این آدما میخوان همه چیز درست و منطقی باشه. اما واسه خلاقیت باید جربزه پذیرش نبود اطمینان رو داشته باشیم. از نبود اطمینان نترسین. خلاقیت عادته و بهترین خلاقیتا نتیجهٔ عادتای سودمندی هستن که بهره بردن از خیال پردازی و نوآوری رو واسه ما ممکن می کنن. واسه اینکه به راستی خلاق باشین، نباید از اشتباه کردن بترسید.

۶. رنجیدن از نقدها
بازخورد گرفتن همیشه خوبه، شنیدن نقد و انتقاد بقیه هم همین طور. اما به شرطی که اون نقدها و بازخوردها ما رو نرنجاند. هممون نیازمند بازخورد آدمای جور واجور هستیم. این بازخوردها به ما کمک می کنن پیشرفت کنیم. بدونین که ترس از نقد یعنی ترس از رشد و پیشرفت!

۷. کمبود اعتمادبه نفس
واسه خلاق بودن اعتماد به نفس رو تقویت کنین – ۸ عادت مخبر که خلاقیت رو نابود می کنن

خلاقیت همیشه با اندازه مشخصی نبود اطمینان همراه س. درنتیجه، اگه کمی هم به خودمون دودلی کنیم، طبیعیه. اما کمبود بیش ازاندازۀ اعتماد به نفس، در دراز مدت، بر تواناییا و تواناییای مون اثر منفی داره. بهترین راه واسه خلاق بودن اینه که اول اعتمادبه نفس مون رو تقویت کنیم.

۸. وسواس تحلیل
وسواس تحلیل یا فلج تحلیلی باعث می شه به دلیل انبوه داده ها و اطلاعات، نتونیم هیچ تصمیمی بگیریم. آدمای خلاق می دونن که درگیرشدن و تمرکز بیش ازاندازه بر موضوعی خاص، دشمن خلاقیته.

چکیده کلام اینکه، اگه می خواین خلاق باشین، یادتون نره که هرچه مهارت خلاقیت رو بیشتر تمرین کنین، خلاق تر میشین. درنتیجه، عادتای بدی که خلاقیت رو خفه می کنن ترک کنین.

شما چه روشی واسه افزایش خلاقیت دارین؟ روشی بوده که به کار گیری اون اثر زیادی بر پرورش خلاقیت شما داشته باشه؟ شما تونسته اید با ترک عادت خاصی خلاق تر شید؟