دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:ارزیابی خصوصیات زراعی و محتوای اسانس تولیدی …

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : ارزیابی خصوصیات زراعی و محتوای اسانس تولیدی در نعناع

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : ارزیابی خصوصیات زراعی و محتوای اسانس تولیدی در نعناع

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
فصل اول
مقدمه و کلیات


کاربرد مستقیم گیاهان دارویی در دهه های اخیر به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است و تعداد زیادی از داروهای موثر و با اهمیت که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، از این گیاهان استخراج می شوند. مصرف رو به تزاید این گیاهان تنها به کشورهای در حال توسعه محدود نمی شود و اخیراً در کشورهای توسعه یافته نیز جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. در کشور ما به لحاظ تنوع جغرافیایی و اقلیمی، گونه های گیاهی متنوعی انتشار یافته اند و تعداد بسیار زیادی از این فلور غنی گیاهی را گیاهان دارویی شامل می شوند. مواد موثره و عناصر شیمیایی موجود در این گیاهان بسیار متفاوت است و تنها از طریق آزمایش ها و تجزیه های متعدد می­توان به ماهیت آنها پی برده و آنها را طبقه بندی نمود [۴]. این مواد موثره جزء متابولیت های ثانویه می باشند که بسیار متنوع بوده و در تمام گیاهان عالی وجود دارند. تعداد زیادی از این ترکیبات از جمله ترپن ها، ساپونین ها، تانن ها، گلوکوزینولیت ها و پلی استیلن ها،گیاهان را در مقابل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و حتی حیوانات گیاه خوار محافظت می کنند و یا بر رشد و نمو گیاهان مجاور تاثیر می گذارند [۲۷۱]. بخشی از متابولیت های ثانویه گیاهی، مواد فرار یا اسانس ها هستند که ترکیبات شیمیایی بسیار متنوعی بوده و شامل دو گروه اصلی ترپنوئیدها و ترکیبات آروماتیک فنیل پروپان ها می باشند. گرچه اسانس ها شامل تعداد زیادی ترکیبات مختلف می باشند، اما اصلی ترین این ترکیبات مونوترپن ها هستند [۵۶].
خانواده نعناع یا Lamiaceae یکی از ده خانواده بزرگ گیاهی است که به عنوان یک الگو و منبع برای ارزیابی انواع ترکیبات ثانویه گیاهان مختلف به کار می­رود [۲۷۱]. این خانواده شامل ۲۰۰ جنس و حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ گونه گیاهی است که در نقاط مختلف دنیا به استثناء عرض های بسیار بالا و پایین پراکنده شده اند [۱۵]. ترکیبات موثره در این خانواده، ترپنوئیدها می باشند که با ترکیبات دیگر همراهند و به طور عمده در کرک های اپیدرمی برگ ها، ساقه ها و ساختارهای رویشی گیاه وجود دارند.
از آنجایی که مواد موثره و عناصر شیمیایی تحت تاثیر فرآیندهای مختلف و شرایط محیطی مختلف در محل رویش گیاه قرار می گیرند، لذا برنامه های به نژادی مانند معرفی ارقام، نژادها و ژنوتیپ های جدید، همچنین جذب بهتر عناصر غذایی از طریق همزیستی گیاه با قارچ ها و تأمین شرایط بهینه رشد از جمله کیفیت بهتر نور برای گیاه می­تواند تأثیر قابل ملاحظه ای در بهبود و افزایش کمیت و کیفیت عملکرد و اسانس تولیدی گیاه داشته باشد [۴]. علاوه بر آن، اثرات متقابل فاکتورهای زیستی و غیر زیستی اهمیت زیادی در موفقیت کشت محصولات گیاهی دارد و در گیاهان دارویی، نور به همراه حضور میکوریزا ممکن است بتواند با افزایش میزان اسانس، در تولید و تجاری نمودن آنها نقش حائز اهمیتی را داشته باشد. اخیراً ساخت و توسعه استفاده از انکوباتورهای LED درفضاهای کنترل شده نشان داده است که عملکرد گیاهی و تولید ترکیبات ثانویه می­تواند تحت تأثیر نورهای مربوطه افزایش یابد [۲۲۳]، هر چند این نوع تحقیقات بر روی اکثر گیاهان دارویی و از جمله نعناع انجام نشده است و همچنین تا به حال گزارشی نیز مبنی بر اثرات متقابل بین میکوریزا و نورهای تک فام LED در این گیاه مشاهده نشده است.
در این ارتباط مطالعه حاضر با ارزیابی ژنوتیپ­های نعناع در طی دو سال زراعی و همچنین تحت انکوباتورهای LED و نیز اثرات متقابل بین قارچ های میکوریزا و نور جهت نیل به اهداف زیر اجراء گردید:
۱- بررسی میزان آلودگی طبیعی ژنوتیپ های نعناع بومی ایران به قارچ های میکوریزا
۲- ارزیابی خصوصیات زراعی و محتوای اسانس تولیدی در نعناع
۳- تاثیر نورهای تک فام LED بر خصوصیات مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی گیاه نعناع
۴- تاثیر نورهای تک فام LED بر کمیت و کیفیت اسانس گیاه نعناع
۵- تأثیر نورهای تک فام LED بر محتوای کلروفیل، کاروتنوئید و فعالیت آنتی­اکسیدان­های آنزیمی
۶- تاثیر بر هم کنش شدت و کیفیت نور و قارچ میکوریزا بر خصوصیات رشدی و محتوای اسانس تولیدی
۷- مقایسه محیط های انکوباتور و مزرعه بر خصوصیات رشد و کمیت اسانس نعناع
 
فصل دوم
بررسی منابع
 ۲-۱- تاریخچه
گونه­های مختلف نعناع از زمان­های بسیار قدیم به عنوان یک گیاه معطر و اشتها­آور مورد توجه بوده و برای ناراحتی­های دستگاه گوارش به کار می­رفته­اند [۴ و ۶]. در اسطوره­های یونان بارها نام این گیاه ذکر شده است. یکی از بهترین شواهد که نشان دهنده قدمت استفاده از این محصول است، دیوار معابد ادفو در مصر می­باشد که دستورالعمل طرز ساختن عطریات مقدس که در مراسم مذهبی به عنوان بخور مورد استفاده قرار می­گرفته­اند، در آن قرار دارد. بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته­های خود یاد کرده است [۴].
۲-۲- انتشار جغرافیایی
بسیاری از گونه­های جنس Mentha توزیع وسیعی در
اروپا و آسیا دارند و پیشینه انتشار آنها مربوط به منطقه مدیترانه است [۱۵]. از جمله گونه­های بسیار مهم این جنس از لحاظ تولید اسانس، گونه piperita M. می­باشد که به طور عمده در آمریکای شمالی، انگلستان، ایتالیا و فرانسه کشت می­شود. گونه M. spicata بومی بالکان و شمال و غرب ترکیه است و در بیشتر قسمت­های اروپا و نواحی مدیترانه­ای و شمال آمریکا کشت می­گردد [۴]. گونه M. longifolia بومی مناطق مرکزی اروپا می­باشد اما در مناطق شمالی اروپا، آسیا و آفریقا نیز کشت می­گردد [۱۴۲]. انتشار جغرافیایی M. pulegium در نواحی مرکزی، جنوبی و غرب اروپا، جنوب غربی آسیا، شمال آفریقا و حبشه می­باشد [۳ و ۵]. گونه M.arvensis نیز بومی چین، ژاپن و اروپا می­باشد، اما در آرژانتین، برزیل، استرالیا، جنوب آفریقا و آنگولا نیز کشت می­گردد [۳۸].
برخی گونه­های متعلق به این جنس تنها در مناطق خاصی وجود داشته و به نقاط دیگر انتشار نیافته­اند. گونه­ای به نام M. gattefossei تنها در مراکش و گونه­ای به نام M. requienii تنها در جنوب اروپا و به خصوص فرانسه و ایتالیا یافت می­شود. گونه M. canadensis در آمریکای شمالی، تنها گونه بومی متعلق به دنیای جدید است. در استرالیا ۳ گونه M. australis، M. diemenica و M. satureioides و در نیوزیلند گونه M. cunninghamii بیشتر از سایر گونه­ها یافت می­شوند [۱۲۲]. در ایران گونه­های M. longifolia و M. spicata در نواحی شمالی و بسیاری مناطق کشور از جمله مناطق جنوبی و غرب به صورت وحشی و خودرو می­رویند. همچنین گونه M. spicata بیشتر از سایر گونه­ها کشت می­گردد [۳، ۵ و ۶].
۲-۳- خصوصیات خانواده نعناع
تیره نعناع شامل ۲۰۰ جنس و بیش از۴۰۰۰ گونه می­باشد که از لحاظ تعداد یکی از ده تیره بزرگ گیاهان به شمار می­رود. گیاهان تیره نعناع عموماً علفی، درختچه­ای و به ندرت درختی و یا بالا­رونده هستند [۱ و ۳]. برخی از آنها دارای ظاهری بوته مانند با ساقه­های چوبی شده می­باشند که در این رابطه می­توان به آویشن و اسطو خودوس اشاره نمود. اغلب گیاهان این خانواده با خشکی سازش پیدا کرده و برگ­های آنها از کرک پوشیده شده است تا از تعرق زیاد جلوگیری به عمل آورد [۳ و ۵].
۲-۴- طبقه­بندی و خصوصیات جنسMentha
جنس Mentha از مهمترین گیاهان دارویی معطر و چند ساله می­باشد که بر طبق طبقه­بندی سیستماتیکی به سلسله گیاهی، شاخه ماگنولیوفیتا[۱]، رده ماگنولیوپسیدا[۲]، راسته لامیالس[۳] و خانواده لابیاته[۴] است که از گونه­های مختلف و تعداد بسیار زیادی واریته تشکیل شده است. دو زیر جنس Pulegium و Menthastrum برای این جنس معرفی شده است. همچنین تنها ١۵ گونه متعلق به این جنس شناسایی شده که بیشتر این گونه­ها به فرم هیبرید می­باشند. این جنس دارای توزیع وسیعی در هر پنج قاره جهان به استثناء آمریکای جنوبی و آنتارکتیکا می­باشد [۲۶۴]. بر اساس گزارشات متعدد، از سال ۱۷۵۳ میلادی بیش از ۳۰۰۰ نام برای واریته­های مختلف جنس Mentha منتشر شده است که اکثر این نام­ها نیز با یکدیگر مترادف می­باشند [۶۳].
در گیاهان متعلق به این خانواده، ۴ پایه کروموزومی متفاوت (هاپلوئید) مشخص شده است که عبارتند از ۹ = x، ۱۰ = x، ۱۲ = x و ۱۸ = x [63 و ۱۲۲]. بیشتر گونه­ها دارای عدد کروموزومی ۱۲ = x می­باشند. گونه M. requienni تنها گونه دارای تعداد کروموزوم پایه ۹ = x است و گونه­های M. japonica، M. gattefossei و M. pulegium دارای پایه کروموزومی ۱۰ = x هستند. براساس گزارشات متعدد، تنها ۵ گونه Mentha شامل M. cervina، M. longifolia، M. pulegium، M. requienni و M. suaveolens دیپلوئید می­باشند [۲۵۴]. هر چند که برخی گونه­های دیپلوئید نظیر M. longifolia و M. pulegium به عنوان تتراپلوئید نیز گزارش شده­اند. به طور کلی، بیشتر سطوح پلوئیدی در گیاهان متعلق به این جنس، هگزاپلوئید (مانند M. arvensis) و اکتاپلوئید (مانند M. aquatica) می­باشد [۶۳ و ۱۲۲].
با توجه به مطالعات فیلوژنتیک (علم تکامل نژادی) از مورفولوژی تعداد کروموزوم­ها و ترکیبات اصلی تشکیل دهنده اسانس نعناع، گروه­بندی مجددی از جنس Mentha انجام شد. در این گروه­بندی، جنس Mentha دارای ۱۸ گونه و ۱۱ هیبرید می­باشد که در ۵ بخش قرار دارند[۱۶۳].
اولین بخش در این جنس، Audiberita بوده که بومی انگلستان و با پایۀ کروموزومی ۹ است و دارای یک گونه به نامM. requienii با ۱۸=x2 کروموزوم می­باشد [۶۳].
دومین بخش Eriodontes با پایه­های کروموزومی ۱۰ و ۱۲ می­باشد. گونه­های این سرده شامل M.australis با ۷۲=x2 و بومی استرالیا، M. cunninghamii با ۷۲=x2 و بومی نیوزیلند، M. diemenica با ۱۲۰=x2 و بومی استرالیا، M. japonica با ۵۰=x2 و بومی ژاپن و M. satureioides با ۱۴۴=x2 و بومی استرالیا می­باشند [۱۶۳].
سومین بخش این سرده، Mentha با پایه کروموزومی ۱۲ می­باشد که از بزرگترین و پیچیده­ترین بخش­های سرده نعناع به شمار می­رود [۲]. گونه­های این بخش عبارتند از M. aquatica بومی آلمان و دارای عدد کروموزومی ۹۶=x2، M. arvensis با عدد کروموزومی,۹۶ و ۷۲=x2 و بومی اروپا، M. canadensis با عدد کروموزومی ۹۶=x2 و بومی برزیل، M. longifolia با عدد کروموزومی ۴۸ و ۲۴=x2 و بومی اروپا، M. spicata با عدد کروموزومی,۴۸ و ۳۶=x2 که خاستگاه آن ناشناخته است و M. suaveolens با تعدادکروموزوم ۲۴=x2 و بومی فرانسه می­باشد. این گونه­ها تولید ۱۱هیبرید نموده­اند [۱۶۳].
چهارمین بخش از این سرده Pulegium با پایه کروموزمی ۱۰ می­باشد. گونه­های موجود در این بخش شامل گونه M. gatlefossei با تعداد کروموزم ۴۰=x2، بومی مراکش و گونه M. pulegium با تعداد کروموزم ۲۰=x2 و بومی آمریکا می­باشد [۱۲۱].
پنجمین بخش از این سرده Preslia می­باشد که دارای پایه کروموزومی ۱۲و ۱۸ است. دارای یک گونه با نام M. cervina می­باشد که بو
می بخش­های جنوبی اروپا بوده و دارای تعداد کروموزوم ۳۶=x2 است [۱۲۲].
در گیاهان جنس Mentha به دلیل بالا بودن پلی­پلوئیدی، تنوع در تعداد کروموزوم­های پایه، تنوع در مورفولوژی و توانایی تکثیر از طریق رویشی، فرزندان هیبرید متنوع و نهایتاً گونه­های جدیدی تولید می­گردند [۱۲۲]. به عنوان مثال تپیتز [۲۵۸ و ۲۵۹] ۴۳۴ گونه را برای اروپای مرکزی منتشر کرد و تراتمن [۲۶۱] ۱۱۳ گونه را به آن اضافه کرد. همچنین پردان [۲۱۶] نیز ۶۷ گونه جدید را در رمانی و یوگسلاوی معرفی نمود. گونه­های M. spicata، M. longifolia، M. aquatica، M. arvensis و M. pulegium در فلور گیاهی ایران گزارش شده است [۲۱۰]. همچنین مظفریان [۷] در فرهنگنامه گیاهان ایران ۶ گونه متعلق به سرده نعناع در ایران را ذکر نموده است.
۱- Magnoliophyta
2- Magnoliopsida
3- Lamiales
4- Labiatae
تعداد صفحه : ۲۵۰
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***