سوء استفاده از تلفن-پایان نامه جرم در فضای مجازی

 

بیشتر آدمایی جوون هستن با سوء به کار گیری فوت وفن­های فنی و به وسیله مشکل در سیستم­های صوتی و پستی، مکالمات تلفنی خود رو با هزینه مشترکین دیگه انجام می­بدن.

ب) سوء به کار گیری صندوق­های پرداخت

این جور کلاهبرداری از قدیم با به کار گیری کارت­های مسروقه صورت می­گرفت ولی امروزه با استفاده گسترده از سخت افزار و نرم افزار مخصوصا کامپیوتر، اطلاعات الکترونیکی کذب به صورت کد روی لبه­های مغناطیسی کارت­های الکترونیکی و کارت­های بانک و اعتبار ثبت شده مورد سوء استفاده قرار می­گیرد. مرتکبین این نوع کلاهبرداری شماره­های پنهونی لازم واسه سوء به کار گیری کارت­ها رو بیشتر از راه تجاوز با صحبت تلفنی، از راه تدارک صفحه کلید، نفوذ کردن یا دچار اختلال کردن خطوط مخابرات داده­ ها بدست می­بیارن.

ج) سوء به کار گیری کارت­های اعتباری

این کارت­ها به سه گروه تقسیم می­شن. اولین گروه، کارت­های دارای ارزش ذخیره شده می­باشن که ارزش مورد توجه به طور الکترونیکی روی اون ثبت شده و مشتریان واسه انجام معاملات ازش استفاده می­کنن این کارت­ها ممکنه فقط حافظه باشن که پر از ارزش هستن و واسه انجام اعمال خاص از جمله مکالمات تلفنی به کار می­روند که معمولاً پس از پایان ارزش قابل استفاده نیستن و یا این که کارت­های هوشمند که واسه ذخیره کردن اطلاعات دارای حافظه­های کوچیک کامپیوتری می­باشن.

دومین گروه به کارای بدهی مربوط می­شه که توانایی انجام معاملات و عملیات رو داره و حساب­های بانکی بدون این دست اون دست کردن از راه رابطه پیوسته ایجاد شده بین ماشین­ها و تحویلدار خودکار (ATM) و پایانه ­های انتقال وجود الکترونیکی در محل فورش و بانکها ثبت می­شه.

گروه آخر کارتهای که واسه خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می­گیرد که پرداخت قیمت اونا در آینده انجام می شه. کارتهای استفاده شده واسه کلاهبردارای عموماً کارت­های سرقت شده یا مفقودی­ان که ممکنه بدون اینکه تغییری در اون ایجاد شده مورد استفاده قرار گیرند و یا از راه علامت گذاری دوباره و رمز گذاری دوباره دچار تغییر و یا جعل شن طرق انجام شده عادی روی کارت­ها واسه سوء استفاده شامل رمز گذاری، روخوانی کارت، کلاهبرداری از راه درخواست و کلاهبرداری از راه شماره شناسایی شخص می­باشه.

با در نظر گرفتن اینکه در حقوق ایران جرم کلاهبرداری رایانه­ای در قانون تجارت الکترونیک و قانون مجازات جرایم رایانه­ای جرم انگاری شده در زیر مورد بررسی قرار می­گیرد.

گفتار اول) بررسی کلاهبرداری رایانه­ای در حقوق ایران

در حقوق ایران در دو مورد به جرم کلاهبرداری رایانه­ای پرداخته شده اول قانون تجارت الکترونیک می­باشه، که در سال ۱۳۸۲ به تصویب رسید و در ماده ۶۷ به جرم انگاری کلاهبرداری رایانه­ای پرداخته، دوم لایحه قانون مجازات جرایم رایانه­ایه که هنوز به تصویب پایانی مجلس نرسیده، در ماده ۸ به جرم کلاهبرداری رایانه­ای می­پردازه.

۲- Hackers

– شورای اروپا، جرم کامپیوتری، ۱۹۹۰ ترجمه دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک، سازمان برنامه بودجه سال ۱۳۷۶ ص ۱۱۷.