شرایط استفاده از سلاح توسط مأمورین//پایان نامه جواز سلاح مأمورین

۱.۱.۲. شرایط لازم مأمورین در به کار گیری اسلحه

اولین و مهمترین موضوعی که در به کار گیری اسلحه به وسیله مأموران باید روش زوم بشه گرفتن شرایط و صلاحیت فردی مأمورین جهت استفاده سلاحه. واسه اینکه مأمور به درستی تصمیم بگیره که اسلحه تحت اختیار خود رو در چه وقتی، در کجا و چیجوری و تحت چه شرایطی به کار ببره ماده ۲ ق. ب. س. چهار شرط مهم رو احصاء کرده که با در نظر گرفتن راه و روش ماده نامبرده و نداشتن ضمانت اجرای نبود وجود این شرایط، به نظر اکثریت مأمورین، تشخیص صلاحیت ظاهری مأمور واسه در اختیار داشتن کفایت می­کنه و با در نظر گرفتن آموزش نیروهای مسلح در مراحل جور واجور آموزش و خدمت، ذی­صلاح بودن از طرف فرمانده بسه و احتیاجی به تشخیص تخصصی ذی­صلاح بودن مأمورین نیس. چهار شرط نامبرده عبارتند از: ۱سلامت جسمی و روانی با مأموریت محوله:

این شرط به صرف اینکه مأمور دارای شرایط جسمی و روانی متناسب بوده که به استخدام نیروهای مسلح درآمده محقق نمی­شه بلکه باید واسه مأموریتی که به اون اعزام می شه از این شرایط بهره مند باشه. منظور از سلامت جسمی داشتن، توانایی مناسب و مطلوب قوای بینایی، شنوایی، لامسه و فیزیک مناسب می­باشه. ذکر این نکته هم لازمه که مقنن گرفتن سلامت روانی رو هم لازم می­دونه. یعنی مأمور مسلح باید قدرت تشخیص و تمیز مصادیق قانون استفاده اسلحه رو داشته باشه و در مقابل هر گفتار و رفتار تحریک آمیز طرف مقابل (از جمله توهین و فحاشی و به کار بردن الفاظ رکیک و انجام حرکات ناشایست) تحت اثر نیستش و از اسلحه استفاده نکنه.

۲- فراگرفتن آموزش­های لازم هم جهت با مأموریت­های محوله:

به موجب بند دوم، صرف داشتن آموزش عمومی چگونگی به کار گیری اسلحه کفایت نمی­کنه و فرماندهان وظیفه دارن که آموزش­های لازم رو در رابطه با مأموریت­های محوله رو به افراد زیر نظر خود ارائه کنن.

۳- تسلط کامل در ­استفاده سلاحی که در اختیار اونا گذارده می­شه:

در صورت وجود سلامت جسمی و روانی متناسب با مأموریت محوله و گذروندن دوره­های آموزشی لازم، به­ نظر می­رسد که مأمور به سلاحی که در اختیار داره مسلط هستش اما در بعضی موارد عللی مثل مریضی، پیری، وضعیت جسمی مثل قد و چاقی و یا لاغری موجب می­شه که مأمور تسلط کامل خود رو از دست بده. هم اینکه ممکنه به دلیل نبود تناسب اسلحه با موضوع مأموریت، مأمور تسلط کامل در استفاده اسلحه در اختیار نداشته باشه به خاطر همین ماده ۱۰ ق. ب. س. مقرر داشته سلاحی که در اختیار مأموران موضوع قانون فوق قرار داده می­شه باید متناسب با موضوع مأموریت و وظیفه­ی اونا باشه. گذروندن دوره­های آموزشی لازم و موندگاری تمرین تیراندازی نسبت به هدف­های ثابت و متحرک بسیار لازمه.

  • آشنایی کامل به قانون و مقررات استفاده اسلحه: