کودک‌آزاری ناشی از غفلت:/پایان نامه درباره کودک آزاری

کلا ناتوانی یا غافل موندن والدین از توجه و رسیدگی به نیازای هیجانی و عاطفی کودک، مسامحه عاطفی نامیده می شه. هم اینکه غفلت یا مسامحه ممکنه در مورد عوامل جسمی و نبود رسیدگی به وضعیت تغذیه و بهداشت کودک باشه.

پدر و مادر یا سرپرست کودک اقدامات لازم رو واسه رشد جسمی ، اجتماعی و روانی و سلامتی  ایشون جفت و جور نیارن. مانند این که، به کودک آب یا غذا ندن یا در مریضی اون درمون و اقدامی نکنن و اون رو در خطر قرار بدن مثلا به اون اجازه تنها زندگی کردن رو بدن. یا اون رو پاکیزه نگه ندارن و نبود مراقبتای بهداشتی و پزشکی، رها کردن کودک در محل خالی از ساکنان و نفرستادن اون به مدرسه و غفلت از کودک به معنی ندیده گرفتن و اهمیت ندادن به اونه.

اگر نیازای اولیه کودک در زمینه های جسمی و عاطفی مانند مراقبتای پزشکی و بهداشتی ، بیان علاقه به کودک و … اگه به طور دائم برآورده نشه ، این قصور، غفلت و مسامحه نامیده می شه.

گفتار چهارم: کودک آزاری جنسی

به کار گیری، استفاده  و واداشتن کودک به برخورد با هر گونه رفتار رو جنسی یا نمایش رفتارای جنسی، تجاوز، تماس جنسی، فحشا و هرگونه استفاده جنسی از کودکان جهت کسب ارضا میل جنسیه. سوء استفاده جنسی از کودکان ظالمانه ترین و توهین آمیزترین تجربه انسانیه.

تجاوز به خلوت کودک هم سوء استفاده جنسی از اونه که از جمله دزدانه نگاه کردن به کودک هنگام تعویض لباس و یا حموم کردنه. در این شرایط در حالی که هیچ کدوم از این رفتارها در تعریف رسمی سوء استفاده جنسی قرار نمی گیره، قربانیان بیشتر احساس تجاوز می کنن و از خیلی از نشونه های روانشناسی مشابه قربانیان زنای نامحرم رنج می برن.

-الهی، اصغر، « کودک آزاری و غفلت» جلسه سراسری مشکلات رفتاری در کودکان و نوجوانان، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، ص ۱۲.

– نقدی نژاد، مجتبی، پیشگیری از جرم دیدگی کودکان، ص ۱۷