محدودیتهای تبلیغات اینترنتی،پایان نامه تبلیغات آنلاین

۲.۱.           اینترنت در ایران

اینترنت از اوایل دهه ۷۰ به ایران راه پیدا کرد و مثل بقیه کشورها در ایران هم به سرعت گسترش یافت . با مرور وقایع مهم در تاریخ اینترنت در ایران به موارد زیادی برخورد می کنیم که بعضی از مهمترین این وقایع به توضیح جدول ۲-۳ه :

جدول۲‑‏۳  : بعضی وقایع اینترنت در ایران

سالاتفاقات مهم
۱۳۶۸مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات (IPM) به خاطر ایجاد واداره پروژه های تحقیقاتی و گسترش تماس علمی بین دانشگاه های ایران و موسسات بین المللی شروع بکار کرد .
۱۳۷۱تعداد کمی از دانشگاههای ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان به وسیله مرکز تحقیقات فیزیک نظری واز روش قرارداد UUCP به اینترنت وصل تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل کنن .
۱۳۷۲مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ، به عنوان تنها نهاد ثبت قلمرو(.ir) در ایران به رسمیت شناخته می شن . این قلمرو مشخصه تعیین شده واسه هویت ایران در فضای اینترنته .
۱۳۷۳اولین بولتن بورد(BBS) و اولین سایت ایرونی   داخل ایران به وسیله شرکت ندا رایانه راه اندازی می شه . هم اینکه این موسسه روزنامه همشهری رو به زبون فارسی در اینترنت منتشر می کنه . که این اولین روزنامه رسمی ایرونی در وب حساب می شه . در همین سال به دنبال اتصال به اینترنت از راه ماهواره کانادایی کدویژن (Cadvision) موسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود رو به عنوان اولین شرکت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) شروع می کنه .
۱۳۷۴مجلس ایران تاسیس شرکت امور ارتباطات دیتا تحت نظر شرکت مخابرات ایران رو تصویب می کنه و مسئولیت پیشرفت خدمات دیتا در سطح کشور رو به طور انحصاری در اختیار اون شرکت قرار میده .
۱۳۷۶خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(IRNA) سایت خود رو از راه شرکت مخابرات انگلستان انتشار می ده . بعداً اونو به آمریکا منتقل می کنه تا بوسیله وب سرور شرکت GPG منتشر شه .
۱۳۷۷پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک وهمکاری بنیاد علم و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صتعتی شریف با عنوان فارسی وب شروع می شه . هدف پروژه اینه که با جا دادن کامل الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر مخصوصاً اینترنت  و وب استاندارد شه و ً مشکل قلم (فونتای) غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرونی حل شه .
۱۳۷۹شرکت IranGate.net در شهر اصفهان تاسیس می شه تا به عنوان یه ISP خدمات اینترنتی رو بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد .

در همین سال ایران بطور رسمی عضو کنسرسیوم یونیکد می شه .

۱۳۸۰واسه اولین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران شروع می شه . درست یه سال طبق آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر میگذره .
۱۳۸۱اولین سرویس وبلاگ نویسی خاص فارسی زبانان در سایت Persianblog.com در ایران شروع بکار می کنه. هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی به طور کاملً فارسی از جمله متن نویس موافق با زبون فارسی ، تقویم شمسی وسیستم نظرخواهی فارسی و متمرکز کردن وبلاگ نویسان فارسی زبون تو یه سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگه . در عرض ۷ ماه نزدیک به ۲۱۰۰۰ ایرونی واسه به کار گیری این سرویس ثبت نام می کنن .
۱۳۸۵قلمرو (دومین) فارسی ] .ایران[ به وسیله “مرکز تحقیقات فیزیک نظری” طراحی و در اختیار خواهندگان قرار گرفت.