مهارت‏ اجتماعی مفید:/پایان نامه درباره یادگیری مشارکتی

آدمایی که در ارتباطات خود تلاش می‏کنن که به بقیه نشون دهنده افراد متفاوتی هستن یا خود رو بالاتر از بقیه می‏دانند، معمولا دچار مشکلات ارتباطی زیادی می‏شن. مردم دوست ندارن با آدمایی رابطه داشته باشن که خود رو بالاتر از بقیه می‏دانند. ممکنه شما از دید کارکرد تحصیلی خود یا موقعیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی والدینتون موقعیت بهتری نسبت به بقیه داشته باشین، ولی این دلیل نمی شه که شما به بقیه فخر بفروشین یا امتیاز خاصی نسبت به بقیه داشته باشین. اجاز بدید این بقیه باشن که با ارزشی شخص شما و وجود شما رو کشف می‏کنن. اینم بگیم که با ارزشی آدم به وجود اونه نه مدرک، ثروت، هوش، زیبایی، مقام و موقعیت اجتماعی یا اقتصادی.

 

 

 

-در روابط خود رو پیایی نیارین

همیشه تلاش کنین که واسه خود ارزش و احترام قائل باشین. بقیه با شما به همون صورت برخورد می کنن که شما در مورد خود صحبت می‏کنین. اگه در صحبت‏های خود نشون بدید که احساس پستی یا بی ارزشی می‏کنین، بقیه هم با شما به همین صورت برخورد می‏کنن. نکته مهم اینکه همه آدما با هر مرتبه علمی، با هر درجه زیبایی و استعداد، با هر خونواده ای، با هر وضعیت اجتماعی و اقتصادی مهم هستن. آدم به صرف اینکه انسانه، از احترام، شأن و ارزش خاصی برخورداره.

 

-تلاش نکنین خود رو سانسور کنین

در رابطه و روابط خود، تلاش کنین که براساس عقیده، نظر و سلیقه خود صحبت کنین. یادتون باشه که آدما متفاوتند ولی این دلیل این نیس که یکی بالاتر یا پایین تر از دیگرونه. پس نظر و عقیده خود رو بگید. با این حال به یه نکته ظریف هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین و اون اینکه سانسور نکردن خود به این معنی نیس که همه مطالب زندگی و حتی همه رازهای خود رو با همه کس در میان بذارین. بلکه گفتن رازها مختص افرادیه که امین، قابل اعتماد و شایسته ان.

 

-در دوستی‏های خود، زیاده روی و کوتاهی نکنین

 

-رفتارای غیرکلامی مناسبی داشته باشین

مردم تمایلی ندارن با آدمایی رابطه برقرار کنن که اخمو، بی توجه و بی اعتناد به دیگرانند. آدمایی که حتی تماس چشمی با بقیه برقرار نمی کنن، به بقیه نگاه نمی کنن و یا نشونه‏ای از دوستی یا آشنایی نشون نمی دن. پس در رابطه‏های خود حتی رابطه‏های معمولی و عادی تلاش کنین به دیگرا ننگاه کنین، گاه به تناسب مورد به اونا لبخند بزنین، سلام و احوال پرسی کنین. یعنی نشون بدید که آماده و علاقه مند به رابطه هستین.

 

-به ظاهر و آراستگی خود به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین

ظاهر و آراستگی شخص نقش مهمی در روابط و رابطه داره. هیچکی دوست نداره با کسی هم کلام شه که دهنش بوی بدی می‏دهد، نامرتب و بدلباسه. مهم نیس که لباس شما چیجوریه. مهم اینه که تا حد عادی و معمولی اجتماع مرتب، تمیز و آراسته باشین. حموم کردن، کوتاه کردن یا تمیز کردن ناخنا، تمیز بودن لباسا و کلا نظافت شخصی چیزیه که از عهده یه دانشجوی معمولی بر می‏آید.

 

-گاه به گاه نظرات بقیه رو نسبت به خود بررسی کنین و در مورد اونا فکر کنین.