مهارت‏ اجتماعی چیست:/پایان نامه درباره یادگیری مشارکتی

 • آخرین مورد از ویژگی‏های مهارت‏های اجتماعی اینه که افراد بر این مهارت‏ها کنترل شناختی دارن. پس کسی که از دید اجتماعی کمبود مهارت داره، ممکنه عناصر اصلی مهارت رو فرا گرفته باشه اما از پروسه های فکری لازم واسه به کار گیری این عناصر در تعاملات خود بی بهره باشه (نریمانی و همکاران، ۱۳۸۳)
 • پس مهارت‏های اجتماعی، رفتارای آموختنی هستن که بر روابط میان افراد تاثیر می‏گذارن. این مهارت‏ها از رفتارای مشخص و شامل توانایی شروع رابطه داره به جواب تشکیل شدن و احتمال دریافت تقویت اجتماعی رو به بیشترین حد می‏سازند و هم ماهیتی تعاملی دارن و وابسته به موقعیت هستن.

  با در نظر گرفتن این تعریف‏ها می‏توان گفت که مهارت‏های اجتماعی، رفتارهایی هستن که رشد اونا می‏تونه به کارکرد موثر و به درد بخور بودن فرد در اجتماع کمک کنه. در بیشتر کودکان، رشد مهارت‏های اجتماعی مناسب از راه تعامل با والدین، خواهران، برادران، بستگان و همسالان و طی فرآیندی به نسبت آروم و خود به خود صورت می‏گیرد (لونیس و افروسینی، ۲۰۰۸).

   

  مهارت‏های اجتماعی چه نوع مهارت‏هایی هستن؟

  درباره این که مهارت‏های اجتماعی واقعا چه نوع مهارت‏هایی هستن و چیجوری باید اونا رو تعریف کرد. تا حدی ابهام هست. دلیل کلی اینه که گروه‏های حرفه‏ای جورواجور (مانند مددکاری اجتماعی، آموزش و تربیت خاص، روان شناسی مدرسه، روان شناسی رشد و روان شناسی بالینی، روان پزشکی و پرستاری روانی) نسبت به مطالعه این موضوع علاقه نشون داده نو راه حل‏هایی واسه اون ارائه کردن. به همین ترتیب، افراد حرفه‏ای با جهت گیری‏های نظری زیاد نسبت به بررسی این موضوع علاقه مند شده‏ان، مانند روان شناسا رفتاری، روان شناسا رشدی، روان شناسا مدرسه، روان پزشکان و کارشناسان آموزش و تربیت. در میان روانشناسان رفتاری گروه‏های فرعی دیگری هم هست. مانند شرطی سازی عامل، نظریه یادگیری اجتماعی و شناخت- رفتار درمانی که به مطالعه مهارت‏های اجتماعی علاقه نشون داده‏ان. این نظریه‏ها بعدا مورد بررسی قرار می گیرن (موریس، ۲۰۰۹).

  مسأله دیگه ابهامیه که از وجود شکل های جور واجور گروه‏های فرعی کودکان که مورد مطالعه و تحت درمان قرار گرفتن، ناشی می‏شه. با در نظر داشتن جامعه کلی کودکان، مهارت‏های میان فردی، تعریف نمونه‏ایه که مورد استفاده قرار گرفته. در مورد افراد عقب مونده ذهنی، به طور مثال تعریف مهارت‏های اجتماعی پیشرفته، شامل یه مجموعه رفتارای متفاوت مثل مهارت‏های مربوط به لباس پوشیدن و بهداشت شخصی می‏شه. با در نظر گرفتن وجود ترتیب در وسعت گروه‏هایی از کودکان که تحت درمان واقع شدن، این رفتارها به راه مطلوبی با تعریف مهارت‏های اجتماعی تناسب ندارن. در هر حال، این مسائل بیان کننده اینه که در میان اشخاصی که در این رشته کار می‏کنن، ابهام‏های زیادی هست.

  با فرض این که تعریف دقیق تری از جواب‏های میان فردی به کار رود، حتما این رفتارای میان فردی چیجوری رفتارهایی هستن و چه عواملی در تشکیل این جور جواب‏ها شرکت می‏کنن؟ ذیلا یه بررسی فشرده و کوتاه از این دو مسئله از نظرتون می گذره. این مسائل از اهمیت خاصی بهره مند هستن و موضوع‏های اصلی تحقیق و تمرین‏های بالینی رو شکل می‏بدن (موریسون و همکاران، ۲۰۰۹)

  این نکته رو همیشه باید به خاطر سپرده، شخصی که مهارت‏های لازم رو کسب کرده، شخصیه که می‏تونه خوب با محیطش سازش کنه و یا این که شخصیه که می‏تونه (مخصوصا در مورد کودکان) از راه برقرار کردن رابطه با بقیه از موقعیت‏های اختلاف آمیز کلامی و فیزیکی دوری کنه. از طرف دیگه، شخصی که مهارت‏های اجتماعی لازم رو کسب نکرده، شخصیه که بیشتر دچار مسائل رفتاریه مانند این که با بقیه دعوا می‏کنه، در میان همسالان و بزرگسالان محبوب نیس و با معلم و یا بقیه افراد حرفه‏ای خوب کنار نمیاد (همون منبع) اینجور شخصی بیشتر به معنی شخصی که نسبت به حقوق و امتیازات بقیه بی توجهه و به عنوان فردی که در رفتارش بسیار خودمحوره، محسوب می‏شه. رفتارای زیادی که با عنوان کلی مشکل‏های رفتاری قرار می‏گیرند، در گذشته مربوط به مهارت‏های اجتماعی به شکل کمی عرضه شدن. کودکانی که از نظر مهارت‏های اجتماعی ضعیف هستن و به مشکل‏های رفتاری گرفتار می‏باشن، بیشتر از قوانین قبول شده جامعه پیروی نمی کنن و از نظر رفتارای اجتماعی غیرقابل پذیرش مورد توجه قرار می‏گیرند، مانند فحش دادن، جواب سربالا دادن به بزرگترها، دعوا با همسالان، دوری از پذیرش حقوق بقیه (دوری از رعایت نوبت یا داخل صف زدن هنگام خوردن غذا). شخصی که مهارت‏های اجتماعی رو کسب کرده. یعنی شخصی که یاد گرفته به مهارت‏های اجتماعی بکنه، مهارت‏های اجتماعی رو در رفتاراش نشون بده و یا امکان داره نتیجه های مثبتی رو در رفتارش نشون بده. اینجور شخصی به احتمال زیاد شکل های جور واجور تقویت کننده‏هایی رو که بیشتر ما اونا رو از نظر اجتماعی قابل پذیرش می‏دانیم، دریافت می‏کنه (پاولس و الیوت، ۲۰۱۰).

  واسه اینکه مهارت‏های اجتماعی بهتری داشته باشین، بهتره از این اصول  استفاده کنین.

  – hennessy

  – Loannis and Efrosini

  – Morris