کلاهبرداری رایانه ­ای-پایان نامه جرم در فضای مجازی

چون عنصر فریب شرط لازم واسه تحقق کلاهبرداری سنتی می­باشه و مرتکب باید با انجام مانور متقلبانه، فرد رو فریب دهد و از این روش مال ایشون رو ببره، در حالی که در کلاهبرداری رایانه­ای احتیاجی به فریب دیگری نیس و به صرف این که کاربر با انجام کارایی و از راه اخلال در داده­­های رایانه­ای در فضای سایبر یا کارکرد سیستم­های رایانه­ای به سود یا مالی دست پیدا کنه جرم کلاهبرداری رایانه­ای تحقق پیدا می­کنه. از طرفی مصادیق توسل به وسایل متقلبانه در کلاهبرداری سنتی با کلاهبرداری رایانه­ای فرق داره و حتی در قوانین بعضی کشورها شرط متقلبانه بودن رفتار مرتکب یا صاحب مال با امور فیزیکی توسل به وسایل متقلبانه مواجه نیس ایشون کاملً با داده­­های اطلاعاتی و سیستم­های رایانه­ای سرو کار داره و با برنامه نویسی نادرست یا تغییر داده­ ها یا هر گونه تقلب در سیستم رایانه­ای بانک یا مؤسسات دیگه اموال رو بدست می­آرود.

پس قوانین مربوط به کلاهبرداری سنتی نمی­تونه جوابگوی کلاهبرداری رایانه­­ای باشه، در قوانین خیلی از کشورها مثل آلمان و نروژ، دانمارک، سوئد و پرتقال تعاریف قانون کلاهبرداری محتاج به اینه که شخص فریب بخوره.

قوانین این کشورها شامل مواردی که مرتکب فقطً از راه سوء به کار گیری رایانه و بدون فریب آدم مال دیگری رو می­برد، نمی­شه. پس قوانین سنتی این کشورها شامل مواردی مانند سوء به کار گیری صندوق­های پرداخت و بقیه صور کلاهبرداری رایانه­ای نمی­شه این کشورها با اصلاح قوانین کیفری خود یا وضع قوانین جدید در مقابل کلاهبرداری رایانه­ای عکس العمل نشون داده­ان.

اینم بگیم که کاربر ممکنه از راه رایانه یا شبکه ­های رایانه­ای مانند اینترنت در فضای مجازی واسه فریب دیگری استفاده کنه مثلاً فردی در بین چت با دیگری ایشون رو با حرف­های خود فریب می­دهد مثلاً به اون وعده می­دهد که اگه پول خود رو در اختیار ایشون بذاره ایشون با سرمایه ­گذاری اون پول سود خوبی نصیب ایشون می کنه و اون فرد هم این کار رو انجام می­دهد، در این صورت جرم کلاهبرداری رایانه­ای تحقق پیدا نمی­کنه بلکه این عمل مصادیق کلاهبرداری سنتی می­باشه و با همون قوانین سنتی قابل تعقیقب و مجازات می­باشه، چون در این مثال کاربر از رایانه به عنوان یه وسیله واسه ارتکاب جرم استفاده کرده و با فریب ایشون مال رو برده. و این عمل فرق داره با کاربردی که از راه اخلال در داده­های رایانه­ای با کارکرد سیستم­های رایانه­ای بدون این که دیگری رو فریب دهد مال ایشون رو می­برد.

و از دید تاریخی اولین کلاهبرداری رایانه­ای مربوط به دهه ۱۹۶۰ قضیه الدون رویس که در مبحث گذشته جرائم توضیح داده شده می­­­باشه.

پس دهه ۱۹۶۰ تاریخ وقوع اولین جرم کلاهبرداری رایانه­ای می­باشه. از اون تاریخ به امروز کلاهبرداری رایانه­ای اشکال جور واجور­تری پیدا کرده.

در ابتدای امر ارتکاب این جرم از راه برنامه سازی کذب بود اما با گسترش به کار گیری وسایل الکترونیکی و پیشرفت­های حاصل در مخابرات، ماهواره­ها و در آخر شبکه ­های کامپیوتری بین ­المللی از جمله اینترنت، کلاهبرداری رایانه­ای صور جدیدی یافت. از جمله اشکال جدید کلاهبرداری رایانه­ای می­توان به موارد زیل اشاره کرد:

۱-White